Начало Последно добавени Виден икономист: Жална ни майка, ето как да се спасим

Виден икономист: Жална ни майка, ето как да се спасим

от MediaPool

От ноември 2020 г. до момента финансовата дисциплина на страната непрекъснато се разваля. Поредицата от избори и промените в Конституцията, които направиха парламента работещ по време на предизборна кампания, водят до по-голяма загуба на дисциплина и по-големи разходи и дефицити.

Това каза основателят на Института за пазарна икономика доц. Красен Станчев, цитиран от "Фокус".

България е изправена пред бюджетна криза заради влошаването на публичните финанси, предупреждават редица експерти. "Перспективите за бюджета и общата бизнес среда за следващите години зависят от това, което се случва в момента в България.

Лошата перспектива е по-скоро за 2026, отколкото за 2025 г., дотолкова, доколкото през тази година има увеличаване на бюджетните приходи и забавяне на разходи, които ще бъдат прехвърлени в бюджета за следващата година.

Спешни мерки

Онова, което се прави, е пълзяща дестабилизация, която много по-трудно се обяснява на избирателите“, обясни икономистът.

Според него първото нещо, което трябва да се направи, за да се стабилизира бюджета, е да се удължат всички концесионни договори, които носят приходи.

"Онова, което не е концесионирано, трябва да бъде концесионирано. Следващото нещо, което трябва да бъде направено, е да се спре увеличаването на разходите там, където не е нужно. Т.е. там, където има разход, той трябва да носи някакъв приход в бъдеще.

Същото се отнася и за заемите. Последното е малки промени в Закона за корпоративното подоходно облагане, които да въведат нулев данък върху реинвестираната печалба. Тогава ще има повече работни места и повече доходи“, обясни Красен Станчев.

По думите му в момента има нетрадиционно високи приходи в бюджета поради простата причина, че икономиката започна да се възстановява.

"Възстанови се по-добре, отколкото се очакваше. В момента БВП е по-висок от онова, което се очакваше“, посочи основателят на ИПИ.

Икономиката не е застрашена от стагнация, смята той. Страната обаче губи позиции във външните пазари.

Притеснителна заявка

Според него притеснителна за европейската икономика е заявката на Доналд Тръмп за облагане на вноса от Китай и Европейския съюз с 20%.

"Онова, което се очаква в момента и за което се готвят всички анализатори, независими наблюдатели, международни финансови институции, е допълнително блокиране на търговията в световен мащаб, но не в големи размери, тъй като това е изживяно при предишния мандат на Доналд Тръмп.

Другото нещо, което е опасно за света, в частност за Европа, е, че при такива нагласи няма да се възстанови по никакъв начин идеята за трансатлантическо споразумение за търговия и мита, а по-скоро обратното, което означава, че 3-4 години ще има някаква заплаха за увеличаване на разходите за транспорт и всичко, свързано с международната търговия“, обясни Красен Станчев.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00