Инфлация, липса на работна ръка, нарушени вериги на доставки и трайно засушаване засягат индустрията с кафе на глобално ниво.
Тези фактори водят до оскъпяване на кафето, което консумираме. Това мнение изрази пред БНР експертът Йордан Дъбов. По думите му над 30% е ръстът в цените за последната половин година.
„Ако платя между 7 и 10 стотинки повече за чаша кафе вкъщи, възможно ли е да поискам по-високо качество? Смятам, че отговорът е „да“. Потребителите имат чудесна възможност да преминат от категория конвенционални кафета към спешълти, защото разликата в цената не е толкова голяма", смята той.
"Остър недостиг на берачи има в Гватемала, Хондурас и Коста Рика. Бразилия е изключение, където реколтата се събира механизирано", отбеляза Дъбов.
Южна Америка е обхваната от най-тежкото безводие от десетилетия, което засяга кафеените растения. Очаква се спад в количеството и качеството на продукцията. Световният лидер в производството Бразилия предвижда 55 милиона 60-килограмови торби кафе през 2025 г.
Борбата с обезлесяването
Наскоро Еврокомисията отложи за края на 2025 г. влизането в сила на регламента за борба с обезлесяването.
"Фермерите, с които работим, могат да докажат всичко, което ЕС е заложил в този регламент. За себе си нямаме опасения. Бизнесът ни е изтъкан от ясни принципи", подчерта Дъбов.
Индонезийското "Копи Лувак" от палмова цибетка вече не е най-скъпото кафе в света. Престижното място в класацията през 2023 г. зае зелено (неизпечено) кафе, участващо в изложението Best of Panama, каза в заключение Йордан Дъбов.