Проф. Спасов: Балканите може да се окажат ключово място за…

Балканите може да се окажат неочаквано важен регион за разгадаване на човешката еволюция, твърди проф. Николай Спасов, бивш директор на Националния природонаучен музей в България.

В ефира на Нова нюз той изрази мнение, че ролята на Балканите в този процес може да се сравни с тази на Африка, което е революционна хипотеза за науката.

Нови находки променят разбирането за човешката еволюция

Екипът на проф. Спасов е открил уникални палеонтологически доказателства, които хвърлят нова светлина върху произхода на човека.

В дома на Петър Попдимитров е намерен зъб, който според проучванията принадлежи на последното същество, живяло по тези земи преди човека. Освен това при разкопки е открита бедрена кост, носеща белези на изправен стоеж – един от основните показатели за човешката еволюция.

Проф. Спасов подчертава, че до момента се приема почти догматично, че човешката еволюция започва и се развива изцяло в Африка. Той обаче посочва, че новите открития сочат към възможността първите стъпки на хоминидите да са направени именно на Балканите.

Дарвин и хипотезата за европейския произход

Интересен факт, който професорът припомня, е, че Чарлз Дарвин сам е споменал възможността човекът да е произлязъл от изкопаема маймуна, открита на територията на днешна Франция. Днес изследванията на Балканите добавят нови доказателства в подкрепа на тази идея.

„Може би първите хоминиди не са произлезли в Африка, а тук – на Балканите“, заявява проф. Спасов, отбелязвайки, че движението на животинските видове често започва от едно място, откъдето те се разселват в други региони.

Експозиция в Асеновград разкрива зората на човечеството

Филиалът на Природонаучния музей в Асеновград представя експозиция, посветена на ранната човешка еволюция и новите находки от региона. Проф. Спасов споделя, че неговият интерес към изкопаеми човекоподобни маймуни датира от 1999 г., когато в Северна Гърция вече са били открити три находища на уникални хоминиди.

Проучванията разширяват научните познания за времето преди 7–8 милиона години, когато природата на Балканите е била по-близка до днешната африканска савана.

Любопитни открития: Балканите и първите панди

Оказва се, че Балканите могат да претендират не само за участие в човешката еволюция, но и за други изненадващи факти. „Колкото и да е парадоксално, първите панди изглежда са се зародили на европейския континент“, споделя проф. Спасов, добавяйки още един интересен елемент към палеонтологическите открития в региона.

Какво означава това за науката?

Ако тезата за ключовата роля на Балканите в човешката еволюция се потвърди, това би променило начина, по който възприемаме произхода на човека и движението на ранните хоминиди. Откритията на проф. Спасов и неговия екип могат да преобърнат научните парадигми и да поставят Балканите в центъра на световната история на човечеството.

Related posts

Голяма родна банка изпрати съобщение до клиентите си, трябва да го знаете

БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“: Решението за втора православна църква е удар срещу българското православие и начало на нов разкол

Никой не е подготвен за това по Коледа ВИДЕО