„Пропадането на всякаква форма на устойчивост, ценности и традиция ме притеснява и не виждам как ще се обърне. Ние възпитаваме главно хора за телевизионни формати, затворени в една кутия и трябва да правят от сутрин до вечер странни неща, за да се харесат на публиката“.
Това заяви историкът проф. Петър Стоянович в ефира на bTV.
„Не може средностатистическият български ученик или ученичка в момента да се интересува от това да свърши формално един час, тя да си сложи престилката с пендарите и да започне да върти кючек. Ако смятате, че това поколение ще може да хвърли моста към европейския и световния път на България…“, добави той.
По думите му униформите в училищата могат да превъзпитават, ако се обясни правилно, че те са част от идентификацията и колектива.
„Въпросът е, че ужасеният български учител за кое има по-напред време – да ги учи ли, да ги възпитава ли, да им вменява ли разбиране за всеобщност и за престижна гордост от това, че са част от някаква общност от идеи и личности. Това пропадна отдавна“, посочи проф. Стоянович.
По думите му пирамидата на ценностите и смисълът на реализацията у нас са обърнати.
„Когато младите видят, че почти всичко на този свят може да се продаде, купи, преспи, излъже и оправи с връзки, то тогава прекрасното стихотворенийце „Само онзи ще сполучи, който знае, който учи“, отива на кино, за което няма билети. Обаче като станеш на 18-19 години ти потъркваш ръце и знаеш как ще стане тази работа“, добави историкът.