Начало Последно добавени Румен Гълъбинов: Случи ли се това, получаваме дата за реалното приемане на еврото

Румен Гълъбинов: Случи ли се това, получаваме дата за реалното приемане на еврото

от MediaPool

Възможно е до края на януари 2025г., България да поиска нови ковергентни доклади от Европейската комисия и Европейската централна банка. Това прогнозира икономистът и финансист Румен Гълъбинов.

До тогава се очаква страната ни да е изпълнила всички критерии за влизане в Еврозоната и след излизането на докладите да получим дата за реалното приемане на Еврото, посочи още финансистът.

История на България и приемане на еврото

Първото правителство на ГЕРБ поставя през 2009 г. като свой основен приоритет влизането в ERM 2 и в еврозоната. След като през 2010 г. избухва гръцката финансова криза, която предизвиква настроения срещу разширяването на еврозоната, и след като се оказва, че бюджетният дефицит на България за 2009 г. надхвърля прага от 3%, българското правителство отлага за неопределено бъдеще влизането на страната в еврозоната.

В края на 2013 г. правителството на Пламен Орешарски повдига отново темата за членството на България в еврозоната. Според изявления на финансовия министър се предполага да бъде взето решение най-рано през 2015 г. в зависимост от макроикономическите показатели.

В последния ден на българското европредседателство през 2018 г. България подава молба за влизане във валутния механизъм ERM 2 и в Банковия съюз. Едновременно с това страната поема редица ангажименти, включително промени в Закона за БНБ, Закона за мерките срещу изпиране на пари, Кодекса за застраховане, Търговския закон, управлението на държавните предприятия.

По този начин се слага край на спора за предимствата на членството в еврозоната и за това дали присъединяването към Банковия съюз трябва да е част от подготовката за него.

На 26 януари 2020 г. в интервю пред БНР Кристалина Георгиева заявява, че България стои „много добре“ по пътя към еврозоната и влизането ѝ по план през 2023 г. е „напълно обозримо“.

На 21 февруари 2020 г. в интервю пред в. „Капитал“ изпълнителният заместник-председател на Европейската комисия Валдис Домбровскис заявява, че вижда в България „опит да се реши несъществуващ проблем“.

На 10 юли 2020 г. в комюнике на Европейската централна банка се съобщава, че българският лев е приет във валутния механизъм ERM 2 — така наречената „чакалня за еврозоната“.[Заедно с българския лев във валутния механизъм ERM 2 е приета и хърватската куна.

На 30 юни 2021 г. служебното правителство с премиер Стефан Янев одобрява Национален план за въвеждане на еврото в Република България от 1 януари 2024 г. Оттогава до февруари 2023 г. всички правителства поддържат целева дата за влизане в еврозоната 1 януари 2024 г.

На 17 февруари 2023 г. служебният финансов министър Росица Велкова обявява, че приемането на еврото се отлага за 1 януари 2025 г., като причините са високата инфлация и несъвместимостта на българското законодателство с правилата на ЕЦБ.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00