Министърът на здравеопазването на Хърватия Вили Берош и още няколко души бяха задържани по подозрение в корупция, съобщи хърватската национална телевизия ХРТ.
Хърватският премиер Андрей Пленкович незабавно освободи Берош.
Адвокатката на Берош, Лаура Валкович, обяви, че той отрича „каквато и да е наказателна отговорност“.
Арестите са извършени в района на Загреб и Скрадин (Южна Хърватия), се посочва в прессъобщение на хърватската Служба за борба с корупцията (USKOK), допълва Франс прес.
Престъпни деяния
Разследването се отнася за "престъпни деяния за получаване и плащане на подкупи, престъпно сдружаване и търговия с влияние", каза главният прокурор Иван Турудич на пресконференция, уточнявайки, че Берош е заподозрян в "търговия с влияние".
Трима заподозрени, включително министърът, бяха арестувани и разпитани днес следобед от съдия-следовател, който ще вземе решение за евентуалното им временно задържане, каквото е поискано от прокуратурата според главния прокурор.
Местните медии информират, че един от заподозрените е известен неврохирург, работещ в болница в Загреб, който също така ръководи частна клиника.
Европейската прокуратура съобщи, че е започнала разследване срещу осем души, включително Берош и директорите на две болници в Загреб, за взимане на подкупи, злоупотреба с власт и пране на пари, допълва Ройтерс.
Главният прокурор на Хърватия Иван Турудич, чиято служба работи тясно с хърватската служба за борба с корупцията, посочи, че е имало две паралелни разследвания и че Европейската прокуратура не е информирала хърватската прокуратура или службата за борба с корупцията за европейското разследване.
Още арестувани
Турудич посочи, че освен Берош са арестувани още две лица и че смята, че хърватската служба за борба с корупцията е компетентна по случая, тъй като става въпрос за злоупотреба със средства от хърватския бюджет, а само в един случай става дума за европейски пари.
Берош, който е молекулярен биолог, е министър от 2020 година. Той имаше ключова роля при определянето и представянето на мерките на правителството по време на пандемията от коронавирус, включително забраната за излизания, ограниченията при пътуване и ваксинационната политика, отбелязва ДПА.
Берош е член на управляващата Хърватска демократична общност (ХДО).
Представители на властта и опозицията също коментираха случая.
Премиерът Пленкович заяви след ареста, че е потресен от идеята, че някой в здравната система би използвал позицията си за лични облаги и фаворизиране, информира Хина.
„Като премиер лично съм засегнат от идеята, че който и да е в системата на здравеопазването използва положението си за собствено забогатяване или привилегироване на когото и да било“, подчерта хърватският премиер.
„Става въпрос за противозаконна дейност на министъра и няколко други служители в здравеопазването. Здравеопазването е особено чувствителен ресор. (…) Със сигурност нито той, нито който и да било получава мандат, за да злоупотребява със системата и за да извършва престъпления“, допълни той.
Лично облагодетелстване
Хърватският президент Зоран Миланович коментира ареста на Берош, като каза, че осъжда използването на здравната система за лично облагодетелстване и очаква тези злоупотреби да бъдат предотвратявани в бъдеще.
Председателят на парламента Гордан Яндрокович отбеляза, че е неприятно изненадан от новината, но не знае за какво точно става въпрос. Ивана Кекин от опозиционната партия „Можемо“ заяви, че Берош е „нанесъл огромни щети на обществената здравна система“, докато Мирела Ахметович от най-голямата опозиционна формация – Социалдемократическата партия – написа в „Екс“, че „Берош падна благодарение на европейските прокурори“, защото връзките на Пленкович не важат при тях.
Хърватия има сериозни проблеми корупция, отбелязва Асошиейтед прес. Сред 27-те страни членки на Европейския съюз, тя обикновено е класирана от международни организации за борба с корупцията като една от най-корумпираните държави.
Европейската прокуратура (EPPO) в Загреб, съвместно с хърватската Служба за борба с корупцията, е започнала разследване срещу осем лица, включително министъра на здравеопазването и отговорни служители в две загребски болници, поради наличие на основателно подозрение, че са извършили престъпления по получаване и даване на подкупи, злоупотреба със служебно положение и власт, както и пране на пари, предаде телевизия ХРТ, като се позова на Европейската прокуратура.
Според съобщение на прокуратурата Берош е бил начело на престъпна група, чиято цел е била неправомерно получаване на облаги за търговски дружества, занимаващи се с продажба на медицински роботизирани устройства на болнични институции в Хърватия.
Схемата е включвала лица от системата на общественото здравеопазване, които са получавали парични възнаграждения за закупуване на устройствата на необосновано завишени цени, както и приемане и даване на подкупи от страна на бившия здравен министър и представителни лица на болници в Осиек и Загреб.
Имало е поне четири такива случая. При един от случаите, при който се финансира проект от ЕС в крайбрежния град Сплит, отговорното лице отказало предложения подкуп, посочва Европейската прокуратура, цитирана от АП.
В другите три случая в различни болници в Загреб здравният министърът, както се твърди, е одобрил покупката на микроскопи на цени, които са били завишени с 619 583 евро (654 000 долара) в замяна на подкуп, се посочва в изявлението на прокуратурата.