Специалният прокурор на САЩ Джак Смит спря делото срещу Доналд Тръмп за секретни документи в имението му Мар-а-Лаго.
Американски апелативен прекрати текущото съдебно производство срещу Доналд Тръмп относно запазването на секретни документи, след като той напусна Белия дом през 2021 г., съобщава AFP.
Миналата седмица специалният прокурор предприе същата стъпка във федералното съдебно производство, което водеше във Вашингтон срещу бившия президент за незаконни опити за отмяна на резултата от изборите през 2020 г., за да даде време на прокуратурата да анализира "безпрецедентната ситуация", създадена от изборите на Доналд Тръмп за втори мандат в Белия дом.
Във втория случай, във Флорида, съдия Айлийн Кенън отмени производството на 15 юли на основание, че назначаването и финансирането на специалния прокурор в този случай нарушава разделите за назначенията и разходите от Конституцията.
Джак Смит обжалва това решение. Но специалният прокурор поиска от Апелативния съд в сряда да "замрази" графика, тъй като Доналд Тръмп оттогава е избран за президент, "докато преразглеждаме тази безпрецедентна ситуация и определяме какво трябва да се направи в съответствие с политиката на Министерството на правосъдието", използвайки същия израз като в другия файл. Той заявява, че ще представи "резултата от своите разисквания" до 2 декември.
В продължение на повече от 50 години Министерството на правосъдието е приело политика да не преследва президент в длъжност. Ситуацията кандидат за президент да бъде преследван и след това избран е безпрецедентна, но повечето правни коментатори очакват тази политика да се приложи и към Доналд Тръмп, позволявайки на републиканеца да избегне федерално преследване до края на новия си мандат.
По делото, едно от четирите наказателни производства срещу него, той е обвинен в компрометиране на националната сигурност чрез съхраняване на документи – включително военни планове и разузнаване – в личната си резиденция в Мар-а-Лаго, Флорида, класифицирани като ядрени оръжия – след като е изтекъл мандата си, вместо да ги предадат на Националния архив на САЩ, както изисква законът. Доналд Тръмп е обвинен и в унищожаване на доказателства. Най-тежките обвинения срещу него са наказателни с до десет години затвор.