Турция непрекъснато разширява влиянието си в Либия чрез многостранен подход, който включва значително военно присъствие и амбициозни икономически проекти.
Това съобщава електронното издание на атинския ежедневник Kathimerini, цитиран от "Фокус".
Турските въоръжени сили са активно разположени в Либия от 2019 година насам, в резултат на меморандума за разбирателство между Турция и Либия. Този военен отпечатък съответства на дългосрочните стратегически цели на Анкара да увеличи влиянието си над северноафриканската държава.
Турските военни действат на различни места в Либия, включително в Центъра за съвместна сухопътна подготовка и учения в Таджура и в Центъра за специални сили в Ал-Хумс. Турските сили са разположени и в ключови военновъздушни бази като Al-Watiya, Misrata и Mitiga.
Понастоящем в Либия са разположени общо около 3000 турски военни, от които над 2000 войници от турските въоръжени сили и около 800 наемници (бивши турски командоси и служители на разузнаването – бел. ред.) от турската частна военна компания SADAT.
Освен това се смята, че на либийска територия действат до 50 турски разузнавачи (MIT).
Турция се фокусира предимно върху обучението на силите, лоялни на базираното в Триполи правителство на националното единство (GNU), ръководено от министър-председателя Абдул Хамид Дбейба.
Подкрепата на Анкара се разширява и до доставката на военно оборудване като безпилотни самолети Bayraktar TB-2, гаубици T-155 Firtina и системи за противовъздушна отбрана Hawk.
Анкара поддържа постоянно военноморско присъствие край либийския бряг, като два военни кораба патрулират във водите около Триполи.
Военноморските сили използват бази като пристанищата Abu Sitta и Sidi Bilal. Мрежата за логистична подкрепа се подсилва от около 280 товарни полета, извършвани от турски транспортни самолети C-130 и A400, които заобикалят гръцкото въздушно пространство, за да достигнат до Триполи.
Участието на Турция в Либия е продиктувано от по-широки икономически и политически амбиции. Либия е вторият по големина търговски партньор на Анкара в Африка, като годишният обем на търговията достига 4,5 милиарда долара.
Турските фирми активно се занимават с големи строителни проекти, включително новото летище в Триполи. Освен това неотдавнашно споразумение в областта на енергетиката има за цел да се използват значителните петролни резерви на Либия, които се оценяват на 48 милиарда барела.