Начало Последно добавени Фрапиращи разлики! Как да познаете родното месо от вносното само по цената

Фрапиращи разлики! Как да познаете родното месо от вносното само по цената

от MediaPool

Две на цената на едно! Такава е разликата в цените на вносното свинско месо в сравнение с родното производство, показва проверка в търговската мрежа, пише "Телеграф".

Свинският врат или плешка, както и бутът, които идват от Испания, могат да се намерят на цени от 9 до 12 лева за кило, а като са на промоция, падат до 7-8 лева за кило. За сравнение родното производство се предлага от 15 до 20 лева за кило, в зависимост от коя част на прасето е. Например плешката без кост се предлага за 15-18 лв. за кило, а ребрата са по 20 лева за килограм във фирмен месарски магазин.

Причини

Причината за драстичната разлика в цените се обяснява с качествените характеристики на месото, което идва от чужбина и това, което се произвежда у нас и се предлага за директна консумация. Българското месо достига по-бързо до крайния клиент и затова е по-свежо.

Родните производители получават по-добри цени от тези в Западна Европа, тъй като вносното месо пристига у нас на 3-ти или 4-ти ден от клането, а българската пържола – на втория ден.

Западноевропейските преработватели реализират голям процент от продукцията си на техните пазари, където цената е доста по-висока от реализираната в България например, посочват експертите от Асоциацията на промишленото свиневъдство. Повечето големи производители в Европа са и нетни износители на месо и тази част от месата, които не могат да се изконсумират при тях, заливат пазарите в Източна Европа, в това число България, Румъния и Гърция.

Качества

Другата разлика между българското и вносното свинско месо, която прави родното по-качествено, е, че това, което е от Западна Европа, идва у нас парено. Винаги когато един труп мине през термична обработка, качествата на месото не са толкова добри, отколкото от драно животно. Защото у нас се прилага технологията на дрането.

Основната част от вноса на месо се влага в преработвателния сектор, посочиха експерти. От него се правят колбаси, шунка и много други продукти.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00