През 2003 г. българската армия изпраща своя първи контингент в Ирак, където военните трябваше да се справят с тежки условия, недостатъчно оборудване и реални бойни заплахи.
Базата „Индия“ в Кербала остава в историята с героизма на българските войници и трагедията, която се разигра при атентата, отнел живота на петима и ранил 27.
Подготовката и човешкият фактор
„Който и да беше тръгнал, щеше да е на същото ниво на подготовка,“ споделя старши сержант от резерва Силвия Здравкова, която е била част от мисията в Кербала като деловодител в батальона. Въпреки че войниците са били добре подготвени като човешки фактор, техническото оборудване оставя много да се желае.
„Технически бяхме зле осигурени – много пропуски и необмислени решения,“ допълва тя. Спомените включват джипове УАЗ с бризентово покритие, неподходящи за бойна обстановка, и липсата на оборудване като очила и маски за пустинни бури, което е било осигурено едва на място.
Атентатът в база „Индия“
На 27 декември 2003 г. атентат в базата „Индия“ отнема живота на петима български войници. Здравкова отбелязва, че ако камионът-атентатор беше успял да влезе в базата, последствията щяха да бъдат катастрофални: „Щяха да върнат 136 ковчега в България.“
Полковник от резерва доц. д-р Александър Парашкевов подчертава, че медицинската служба е изиграла ключова роля по време на кризата.
Американците са оценили високо бързата и адекватна реакция на българските медици, които са помогнали за предотвратяване на по-големи загуби. Опитът от тази мисия е послужил за подготовка на следващите екипи.
Уроците, които трябва да се научат
„Трудно си учим уроците, дори когато сме ги платили с кръв,“ казва Здравкова. Тя изразява загриженост за състоянието на българската армия днес, като отбелязва липсата на силно командване.
Според нея политическите решения често не отразяват реалното състояние на армията: „Армейското ръководство трябва да заяви ясно дали армията е готова да изпълни задачите си.“
Д-р Парашкевов допълва: „Армията трябва да е боеспособна не като количество, а като качество, но човешкият фактор е ключов.“
Памет за героите
В Карлово се проведе панихида в памет на загиналите български бойци в Кербала, но идеята за изграждане на паметник в тяхна чест все още не е реализирана. „Нямаме информация докъде е стигнала тази инициатива,“ казват и двамата ветерани.
Историята на мисията в Кербала остава символ на саможертвата и професионализма на българските войници, но също така напомня за важността на добрата подготовка и осигуряване на военните. Тези уроци са не само спомен, а отговорност към бъдещето на българската армия.