Ако Вашингтон реши да спре да подкрепя Украйна, това ще бъде още по-голямо унижение за САЩ, отколкото да напуснат Афганистан.
Това мнение изрази бившият британски външен министър Уилям Хейг в подкаст на британския всекидневник The Telegraph, цитиран от "Фокус".
Той подчерта, че ако бъдещата администрация на президента Тръмп позволи "колапса на Украйна“, това ще удари авторитета на Съединените щати.
Хейг припомни, че Тръмп критикува Байдън за решението за Афганистан, “но ако той доведе до колапса на Украйна, това ще бъде много по-голямо унижение за Съединените щати“.
“В собствените интереси на Тръмп е да запази властта на Запада в света“, убеден е Хейг.
В същото време бившият министър предупреди администрацията на Тръмп да не се надява да “уреди бързо“ войната или “да я уреди при условия, които ще бъдат изгодни за Русия“.
Той отбеляза, че замразяването на войната на линията на съприкосновение би означавало поставяне на основите за нова война.
“Това ще доведе до друга, трета война, защото Путин ще дойде отново за това, което е останало“, изрази убедеността си Хейг.
“Много ясно, той иска цяла Украйна.
Най-малкото, той иска толкова много, че това, което остава, не може да функционира като суверенна държава, така че да не може да стане член на ЕС, НАТО, да не може да дава заеми, да получава пари за възстановяване на градовете.
Т.е., за да не е функционална държава“, обясни дипломатът плановете на управника на Кремъл.
Според него без гаранции за сигурност от САЩ и НАТО Украйна няма да може да съществува като държава и няма да може да “спре Путин след две години, след като възстанови въоръжените си сили и се върне за останалото“.
“Можете наивно да кажете, че ще установим мир за 24 часа, но това няма да помогне, ако изграждате нова война“, подчерта Хейг.
Според него, ако Тръмп спре помощта за Украйна, Европейският съюз и Великобритания ще трябва да засилят своята.
Но, както отбеляза дипломатът, тази помощ не може да замени американската помощ и е само временна. Но, както отбеляза бившият министър, не става въпрос само за пари, но и за технологии.
"Без американски сателити и софтуер от американски компании Украйна нямаше да оцелее до момента, когато европейските страни нямат арсенал от оръжия, за да подкрепят Украйна в пълномащабна съвременна война“, казва британският дипломат.
В същото време той добави, че това се отнася не само за Украйна – нито една държава не може да се защити без помощта на САЩ.
“За всяка демокрация, ако някоя страна бъде подложена на продължителна атака, ще бъде много трудно да оцелее без добрата воля и щедростта на Съединените щати“, казва Хейг.