Начало Последно добавени Foreign Affairs: Така бе с Южна Корея и Израел – на Украйна могат да бъдат предложени алтернативи на…

Foreign Affairs: Така бе с Южна Корея и Израел – на Украйна могат да бъдат предложени алтернативи на…

от MediaPool

Администрацията на Джо Байдън и евентуалното бъдещо управление на Доналд Тръмп не са готови да предложат на Украйна гаранции за сигурност под формата на членство в НАТО, но алтернативите, които се обсъждат, могат да осигурят стабилност и мир в региона.

Според статия на Самуел Чарап, старши научен сътрудник на RAND и експерт по руската политика, публикувана в Foreign Affairs, съществуват ефективни решения, които биха могли да заменят сложния и продължителен процес на присъединяване към НАТО.

Предизвикателствата на членството в НАТО

Присъединяването на Украйна към НАТО изисква одобрение от 32 държави-членки и изпълнение на редица реформи, несвързани пряко с разрешаването на войната.

Този процес може да продължи месеци или дори години, което прави алтернативните форми на гаранции за сигурност по-реалистични и бързи за изпълнение.

Уроци от миналото: Двустранни гаранции за сигурност

САЩ многократно са предоставяли двустранни гаранции за сигурност на съюзници в постконфликтни ситуации. Примери за това са Южна Корея след Корейската война и Израел след войната от Йом Кипур.

Тези подходи, доказали своята ефективност, могат да бъдат приложени и спрямо Украйна, смята Чарап.

Членство в ЕС – друга форма на сигурност

Членството на Украйна в Европейския съюз би предоставило важни гаранции за сигурност, благодарение на клаузата за взаимопомощ.

Тази разпоредба задължава всички държави-членки да оказват подкрепа на страна, станала жертва на въоръжена агресия. Това би било значима стъпка към стабилност, дори и без пряко членство в НАТО.

Приоритети за устойчив мир

Един от ключовите аспекти на бъдещите гаранции за сигурност е осигуряването на военна подкрепа за Украйна, която да я защити от потенциални агресори.

Чарап подчертава, че ако Украйна бъде убедена в своята сигурност, тя ще може да се съсредоточи върху икономическото възстановяване и развитието на демокрацията, вместо да живее в постоянна военна готовност.

Международни санкции и натиск върху Русия

За да се предотвратят бъдещи агресии, е необходимо Русия да понесе значителни последици за действията си.

Чарап предлага Западът да запази част от санкциите и ограниченията върху износа до пълното изтегляне на Русия от окупираните територии. Това ще изпрати ясен сигнал, че подобни действия няма да останат безнаказани.

Три възможни подхода към сигурността

Полският вестник Rzeczpospolita описва три основни начина за предоставяне на гаранции за сигурност в контекста на евентуални преговори за мир:

  1. Двустранни договори за сигурност – включват директни ангажименти от страна на отделни държави.
  2. Регионални алианси – сътрудничество между Украйна и съседни държави за укрепване на отбранителните способности.
  3. Международна мироопазваща мисия – инициатива за защита на Украйна, осъществена под егидата на международни организации.

Докато членството на Украйна в НАТО остава сложен и дългосрочен процес, алтернативите за гаранции за сигурност предлагат реалистични и ефективни решения.

Чрез двустранни споразумения, членство в ЕС и международни санкции срещу агресори, Украйна може да укрепи позициите си и да гарантира устойчиво бъдеще за своята демокрация и териториална цялост.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00