Начало Последно добавени Show Musk Go On: Шефът на Tesla се превръща в сивият кардинал на Тръмп

Show Musk Go On: Шефът на Tesla се превръща в сивият кардинал на Тръмп

от MediaPool

Най-богатият човек на планетата е постоянно на една ръка разстояние до новия американски президент. Влиянието на Илон Мъск в екипа на Доналд Тръмп нараства с всяка минута и предизвиква лавина от коментари.

Медиите твърдят, че авторитетът на бизнесмена е толкова голям, че той практически се е установил в резиденцията на Тръмп във Флорида. Участва активно в избора на кандидати за кабинета, провежда телефонни разговори със световни лидери.

Разбира се, не всички в екипа на президента харесват подобна активност. Някои вече обявиха основателят на Tesla и SpaceX, че се държи като "съпрезидент на САЩ".

Илон Мъск, който похарчи около 150 милиона долара, за да подкрепи Тръмп по време на предизборната кампания чрез своята организация America PAC, твърдо се утвърди като най-близкия съветник на републиканеца.

Според CNN в първите дни след изборите бизнесменът е присъствал почти всеки ден в имението на новоизбрания президент в Мар-а-Лаго, Флорида, виждан е на почти всяко интервю за висока позиция, играл е голф с Тръмп, обядвал е с него и съпругата му Мелания.

Освен това милиардерът участва в телефонните разговори на републиканеца със световни лидери – с президентите на Украйна и Турция Володимир Зеленски и Реджеп Тайип Ердоган, съобщи порталът Axios.

Разговорът между Илон Мъск и Володимир Зеленски, който според очевидци бил изненадващ за всички, се отнасял предимно за доставката на сателитни интернет системи Starlink.

Присъствието на милиардера при комуникация с турския лидер пък се обясни с факта, че в този момент Мъск просто вечерял с новоизбрания президент.

Малко по-късно обаче стана ясно, че когато случайностите станат много, те се превръщат в закономерност. The New York Times, позовавайки се на няколко източници, обяви, че Илон Мъск започва провеждането на лични срещи по външнополитически теми.

И първата се състоя още на 11 ноември, когато той се срещна с постоянният представител на Иран в ООН Амир Саид Иравани, за да обсъждат перспективите за разведряване между Техеран и Вашингтон.

Коментарът от иранска страна бе лаконичен, разговорът е продължил повече от час.

Близкото обкръжение до Тръмп отказа да коментира новината, но прессекретарят на щаба на републиканците Каролин Лийвит припомни, че "американският народ преизбра президента Тръмп, защото му вярва да ръководи страната и да възстанови мира чрез сила по света".

"Когато се върне в Белия дом, той ще предприеме необходимите действия, за да направи точно това", добави тя.

Ролята на Илон Мъск като съветник не се ограничава само до външната политика. Той вече се опита да повлияе на изборите за Конгрес, като призова консерваторите да изберат десния републиканец Рик Скот за свой нов лидер.

Мисията се оказа неуспешна – републиканците дадоха предпочитание на Джон Тун от Южна Дакота.

В политиката може да няма пробив, но както отбелязва The New York Times, бизнесменът се включи в изграждането на солидна пряка връзка между новата администрация и Силициевата долина.

През последната седмица редица технологични лидери проведоха срещи, предлагайки свои сътрудници да служат в кабинета на Доналд Тръмп, който е отворен за подобни предложения.

Първо обаче трябваше да бъде убеден Илон Мъск и това се случи чрез един от приятелите му – инвеститор и съосновател на Palantir Джо Лонсдейл. Твърди се, че той е прекарал цял ден в Мар-а-Лаго.

Самият инвеститор не се интересува от постоянна работа в правителството, но обяви готовността си да изпрати автобиографии на потенциални кандидати, с които Тръмп може да работи.

Вече се разбра, че за Министерството на транспорта лидерите на Силициевата долина предлагат бившия топ мениджър на Uber Емил Майкъл.

И това е само началото. Редица технологични ръководители се очакват да се присъединят към Илон Мъск в новото Министерство на правителствената ефективност.

През август, по време на интервю с Доналд Тръмп, Мъск за първи път предложи създаването на "комисия за ефективност на правителството", която може да наблюдава разходите на федералните агенции. В навечерието на изборите, говорейки пред поддръжници на републиканеца на митинг в Ню Йорк, милиардерът каза, че бюджетът на федералното правителство може да бъде намален с поне 2 трилиона долара.

Новоизбраният президент хареса идеята, след което обяви назначаването на Илон Мъск и друг негов активен поддръжник – предприемачът Вивек Рамасвами, за съръководители на това министерство. Агенцията получи съкращението DOGE. Случайно или не – това бе името на криптовалутата, която преди години бе популяризирана на шега или не от Илон Мъск.

Все още не е ясно дали тази структура официално ще съществува във федералното правителство на САЩ или извън него. Факт е, че клон на правителството не може да бъде създаден без съгласието на Конгреса.

Освен това трябва да се реши въпрос, свързан с конфликт на интереси: Как присъствието на Илон Мъск в администрацията кореспондира с неговите компании Tesla, SpaceX и Starlink, които получават държавно финансиране.

Голямото сближаване между Илон Мъск и Доналд Тръмп съвсем естествено тревожи много членове на екипа на новоизбрания президент. Бизнесменът "се държи така, сякаш е съпрезидент и се опитва да се увери, че всички знаят за това", каза неназован източник, запознат със ситуацията.

Демократите ще дадат всичко от себе си, за да забият клин между двамата. Доналд Тръмп обаче не е вчерашен. Когато му задават въпроса за близостта с Мъск, той обикновено пуска голямата си усмивка.

По време на среща с републиканските законодатели даже заяви: "Илон не иска да се прибира у дома. Не мога да се отърва от него."

Но докато медиите дни наред коментираха фразата, Тръмп си сформира голяма част от екипа. А Мъск все повече се оформя като сив кардинал. Show Musk Go On.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00