Щурмовата подводница (Attack submarine) е решаващо оръжие във войни с висока интензивност между противници, разделени от океани, казва военният наблюдател Дейвид Акс.
Според него мобилните, незабележими и добре въоръжени плавателни съдове могат лесно не само да потопят флотилиите на нахлуващ противник, но и да блокират бойните флоти на противника, да прекъснат линиите за доставки и да "удушат“ икономиката чрез ограничаване на търговията.
В свой материал за The Telegraph авторът уточнява, че е тревожно колко лошо е състоянието на подводниците в страни като САЩ, Великобритания и Австралия.
“Именно в момента, когато най-много се нуждаят от тях, за да сдържат Китай“, се казва в материала. Акс отбелязва, че именно австралийският подводен флот е последният, изпаднал в кризисна ситуация. Само една от шестте подводници от клас Collins е годна за бой, а няколко други страдат, по-специално поради корозия.
Плановете на Австралия
Ето защо Австралия вече планира да замени дизел-електрическите Collins с употребявани ядрени лодки от САЩ (от 2030 г.), тъй като те представляват много по-голяма заплаха поради бързото си и далечно движение под вода, докато дизеловите подводници също могат, но само на повърхността.
“Така че новите ядрени лодки ще направят австралийската флота много по-опасна. Но класът Collins от 3500 тона е единствената пилотирана подводница в Австралия за следващите шест години, ако не и повече. И докато нов клас малки роботизирани подводници може да допълни Collins, такива кораби нямат тежко въоръжение – торпеда Mark 48 и противокорабни ракети Harpoon“, добавя Акс.
Според различни военни наблюдатели именно подводниците могат да се превърнат в основния компонент на “линията на отбраната“ между Китай и Тайван в случай, че КНР атакува островната държава.
Мощен обединен фронт срещу китайския флот
Съобщава се, че ако американският, австралийският, британският и японският флот – и, разбира се, тайванският – успеят да съберат по-голямата част от своите подводници, те биха могли да представят мощен обединен фронт срещу китайския флот.
Но по-специално в Съединените щати преди година само 60% от 50-те щурмови подводници на американския флот бяха готови за бой. Експертът обаче подчертава, че хубавото е, че японската подводна флотилия, която се състои от 24 дизел-електрически щурмови лодки, е в добра форма.
Междувременно висшият офицер на ВМС на САЩ Лиза Франчети даде приоритет на поддръжката на съществуващите подводници пред изграждането на нови.
“Съюзническите флоти трябва да приведат в ред своите щурмови подводници. Дали могат да направят това и колко бързо може да означава разликата между победа и поражение във всяка предстояща война в Тихия океан“, заключава наблюдателят.