Начало Последно добавени Анализ: Ще стане ли ескалацията в Сирия спасение за Украйна

Анализ: Ще стане ли ескалацията в Сирия спасение за Украйна

от MediaPool

Анализаторите обсъждат дали Русия ще може пълноценно да се бие на „два фронта“ – едновременно в Украйна и Сирия.

Изненадващите атаки на бунтовниците в Северозападна Сирия може да отклонят част от вниманието на Русия от трудната й война в Украйна, но дали разсейването ще бъде достатъчно голямо, за да спаси Киев, е темата на статия в Newsweek.

Изданието припомня, че въпреки че войната в Сирия официално не е приключила, през последните години тя се превърна в относително статичен конфликт. ООН изчисли през 2022 г., че повече от 300 000 цивилни са били убити през първите 10 години на конфликта .

Русия подкрепя режима на Асад от началото на гражданската война в Сирия през 2011 г., като официално влезе в конфликта през 2015 г., за да подкрепи сирийския диктатор.

Центърът за стратегически и международни изследвания на САЩ описа намесата на Русия в конфликта като предоставяне на "решителна въздушна мощ на сирийските и подкрепяните от Иран сухопътни сили" и разширяване на контрола на Асад върху територията на страната.

„Предстои да видим степента, до която Русия може да почувства необходимост да участва в някаква контраатака“, отбелязват журналистите.

От есента на 2015 г. Русия използва предимно авиация в Сирия. Но Руската федерация също имаше специални сили на земята, за да насочва въздушните удари и руски командири, ръководещи сирийските сили, казва Марина Мирон, научен сътрудник в Катедрата по военни изследвания в Кралския колеж в Лондон.

Тя очерта големи промени в сирийския конфликт, които биха могли да събудят украинските надежди за пренапрежение на Русия чрез продължаване на военната подкрепа за Асад.

Експертът припомни, че важен играч в Сирия бе ЧВК Вагнер и други паравоенни формирования и частни военни компании.

Според Мирон Вагнер е работил в тясно сътрудничество с местните кюрдски сили, известни като Отрядите за защита на народа. Те се считат за сирийския клон на кюрдските бунтовници, Кюрдската работническа партия, които действат от Турция и които Анкара смята за терористи.

Във вторник украинското Главно разузнавателно управление обяви, че Русия изпраща нови сили от частни военни компании в Сирия.

Когато силите на режима на Асад си върнаха Алепо през 2016 г., руският диктатор Путин каза, че "няма съмнение, че прякото участие на Русия е изиграло решаваща роля" в кампанията на Асад.

През последните дни Русия нанася въздушни удари срещу антиправителствени сили, балансирайки ангажимента си към Асад с фокуса си върху Украйна.

„Русия не може да напусне Сирия “, казва Марина Мирон.

„Всяко ниво на руска политическа, икономическа или военна мощ, абстрахирано от конфликта срещу Украйна, е от полза за Украйна“, заявява Уилям Фрийър, изследовател по национална сигурност в британския мозъчен тръст Съвет по геостратегия.

„Въздействието обаче вероятно ще бъде изключително ограничено… Боевете в Украйна са твърде важни за Кремъл“, каза Фрийър.

„Руските военни ресурси, пренасочени към Асад, едва ли ще променят много хода на кампанията в Украйна“, съгласи се Ник Рейнолдс, сътрудник по сухопътна война в Кралския институт на обединените сили (RUSI).

„Пълното въздействие от падането на Алепо и въздействието върху режима в Дамаск все още не е ясно, но боевете в Сирия са много по-слаби, отколкото в Европа, и е малко вероятно подкрепата за режима на Асад да струва финансово скъпо“, добави Рейнолдс.

Руски самолети действат в Сирия, но това не означава, че там са разположени значителни сили, казва авиационният експерт и бивш украински офицер от ПВО Валери Романенко.

Според него е малко вероятно събитията в Сирия да окажат реално влияние върху хода на конфронтацията в Украйна. „Има повече от достатъчно руски самолети в Близкия изток, за да подкрепят сухопътните сили в текущите доста ограничени операции“, каза Романенко.

Според бившия заместник-секретар на Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна по киберсигурността, а сега ръководител на технологичния отдел на лондонската компания Prevail Андрей Зюз, последствията може да са повече политически, отколкото военни.

„Всеки признак за отслабване на Русия в Сирия играе важна роля за Украйна, тъй като загубата на репутация на Путин вдъхновява украинците“, каза Зюз.

Русия има две бази в Сирия – базата Хмеймим и военноморският център в Тартус – които помагат на Русия да проектира мощ в Средиземно море.

Появиха се съобщения, че Русия евакуира военноморската база в Тартус в Западна Сирия. Това може да означава, че Русия няма намерение да изпраща значителни подкрепления на Асад в близко бъдеще, заяви във вторник Институтът за изследване на войната (ISW).

Превод и редакция: БЛИЦ

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00