Мъртва хватка с кабинета, финтът с него изяжда главата на тази партия

"Изяло говоренето на партиите изглежда проформа, а не смислено съдържание. Приближава 16 януари и ГЕРБ стават все по-сговорчиви. Ако тази положителна за тях развръзка се случи, ще приемат каквито и условия да им се поставят и да направят правителство.

Това правителство обаче няма да бъде долюбвано, то има изключително негативен рейтинг. Трябва чудо да се случи, за да имаме правителство". Това заяви политическият психолог проф. Антоанета Христова пред Bulgaria ON AIR.

Тя не допуска догодина обществените настроения да бъдат спокойни и очаква да бъде предизвестен бързият край на правителството, ако има съставено такова.

"Не ми се вярва по-малките сили около най-голямата да се съгласят да влязат в мъртва хватка", подчерта проф. Христова.

Твърде много препятствия

Политологът Иво Инджов е на мнение, че има опит за съставяне на правителство и той не е проформа.

"Но има толкова много препъникамъни, че трудно можем да си представим благоприятен завършек на преговорите. Дори да бъде създадено правителство от 4 партии, без да знаем какво ще прави ПП и дали ще се разпадне ПП-ДБ, то ще съществува от ден до пладне. Ще има много кратък живот", каза той.

"Най-големият препъникамък е разделението в ПП-ДБ. Не мога да си представя, че ДБ ще договорят нещо с ГЕРБ, а ПП изведнъж ще се откажат от формулата", посочи Инджов.

Проф. Христова смята, че ПП-ДБ няма да се разделят и че тяхното противоречие не е автентично.

"Те удовлетворяват две очаквания: да влязат сериозно в преговорите и да са хората, които са протегнали ръка; другата страна казва: "Имаме принципи и спазваме дадените обещания". Истинският им интерес е да бъдат заедно, защото не могат да минат бариерата, ако са самостоятелно", категорична е тя.

"Сарафов е непробиваем от гледна точка на избираемост от политическите сили. Отиваме по-сериозно към готовност от ГЕРБ да прави компромиси. Но това не значи, че те ще направят компромис", каза още политическият психолог и добави, че очаква "Ново начало" да подкрепя определени политики на ГЕРБ.

Ходовете на по-малките

"Изхождайки от ИТН и БСП, тези партии нямат интерес да влязат във формула. Да не говорим, че и най-голямата няма интерес. Може да мине котка път и да се разруши този комфорт за правене на предизборна кампания", обясни проф. Христова.

Според нея е безсмислено говоренето за експертно правителство, защото не може да има такова.

"БСП се маргинализира, но извади председател на парламента. Направиха една-две тактически добри крачки. Изключително важно е за тях как ще мине конгресът им и кой ще бъде реалният им лидер.

Много е важно да мислят в това море на предсрочни избори как ще развиват маргиналността си. Те трябва да вървят повече към опозиционно поведение. Не предполагам, че ще стигнат до края да се включат в каквато и да е формула", коментира проф. Христова.

"ИТН влезе с малко по-добър резултат. Видяха, че посоката е да бъдат по-ярки в опозиционното говорене. Малко са в изчаквателна позиция, но имат ли възможност да захапят, те го правят. Това ще продължи като поведение на ИТН. Няма да влязат във формула", на мнение е тя.

Инджов отбеляза, че сегашното ръководство на БСП изглежда доста безлично в сравнение с Корнелия Нинова, но създава усещане за склонност да се колаборира с ГЕРБ.

"Каквито и ходове да предприеме БСП, надали ще има имиджови щети. По-скоро щети може да има за ГЕРБ. Изчерпана е тази система и ще се появят нови играчи, които ще зададат нов тон", очаква политологът.

"ИТН възникна като партия на база антиГЕРБ вълната. Все още ги наричат малкото ДПС. Тактически ходове правят в момента. Ако има формула за експертно правителство, може би тогава ИТН и БСП ще участват", добави Инджов.

Related posts

Атижа пак се появи гола в Студентски град, Виктор я шляпа отзад пред всички СНИМКИ 18+

Вучич за протестите срещу него: Позволете ми да бъда напълно честен с вас, наистина…

Педиатър бие тревога: Ако давате това на децата, може да отключат автоимунно заболяване