От 1 януари: Лъвски скок на водата, а в този град ще реват ТАБЛИЦА

Поскъпването на водата за домакинствата от 1 януари 2025 г. ще бъде по-голямо от първоначалния проект на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Одобреното от регулатора повишение е средно с близо 4 на сто.

КЕВР реши в повечето областни градове поскъпването на водата да бъде с 0,5-0,6 на сто по-голямо от първоначалните разчети, без от регулатора да обявят официално защо това се налага. Но има няколко областни градове, в които поскъпването е значително по-голямо от първоначалния проект.

В Пазарджик в първоначалния доклад на КЕВР е предложено вдигане цената на водата за домакинствата с 0,3%. А крайното решение на КЕВР е за поскъпване с 5,1 на сто.

В Кърджали също има значителна промяна от първоначалния проект. При предложено от КЕВР поевтиняване на водата с 1,2%, крайното решение на регулатора е за поскъпване с 2,3 на сто.

За София първоначалният проект на КЕВР беше за повишение на цената на водата за бита с 4,3 на сто до 3,674 лв. за кубик. А крайното решение е за поскъпване с 4,9 на сто до 3,6948 лв. за кубик.

Това става след като от 1 октомври водата за домакинствата в столицата поскъпна с близо 20 на сто. Така общото поскъпване само в рамките на четири месеца е с близо 25 на сто.

Най-голямото поскъпване от 1 януари 2025 г. е за жителите на Сливен – с близо 20 на сто, като цената там ще достигне 4,674 лв. за кубик. На второ място по поскъпване е Перник, където КЕВР е одобрила повишение с 9,9 на сто. На трето място е Шумен с поскъпване от 9,6%, въпреки проблемите с водоснабдяването и качеството на водата в града.

С увеличението на цените не се решават проблемите във ВиК сектора, а се задълбочават, заяви Цветанка Илиева, главен експерт в отдел “Права на потребителите на административни и обществени услуги” към Омбудсмана на заседанието на КЕВР, на което беше разгледано повишението на цените.

През годините Омбудсманът е изразявал мнение, че предложеният механизъм за определяне на цените, разработен от КЕВР през 2015 г. и в сила от 2016 г., постига значително повишение на цените на ВиК услугите, без да се подобрява качеството на услугите.

Според годишния доклад за ВиК сектора на КЕВР за 2023 г. общите загуби във водоснабдителната система средно за страната са 60,21%, което е колкото през 2015 г. – 60,34%, и през 2016 г. – 60,76%. По данни на МРРБ, към 26 ноември 255 хил. души в 13 града и 261 села са с нарушено водоснабдяване.

Related posts

Нов кървав екшън: Шофьор се вряза в пълен магазин, последва смърт ВИДЕО

На софиянци ще им пращят ушите: Лапат мръвки от Черен ангел в Чеканчево!

Тодор Кантарджиев стресна с признание, какво се случва с професора