Родните депутати избягаха от това като дяволът от тамян по Коледа

Трезвеността като условие за държавност – това предложи „Има такъв народ“, настоявайки депутатите да минават задължителни тестове за алкохол и наркотици преди пленарни заседания. Но гласуването в зала се размина с първоначалната подкрепа в комисия.

Какви са мотивите зад този обрат и защо идеята за кръвен тест и дрегер преди работа предизвика толкова полярни реакции?

Подкрепата на „Възраждане”, „Има такъв народ”, МЕЧ и един депутат от ГЕРБ-СДС се оказа недостатъчна, за да бъде реализирана мярката за тестване на депутатите за алкохол и наркотици преди началото на пленарните сесии. Предложението на формацията на Слави Трифонов събра 61 гласа „за”.

За вносителите се оказа изненада как първоначално заявената подкрепа във временната парламентарна комисия изчезна при гласуването в зала.

„Всичко зависеше от вота на ГЕРБ очевидно, защото с промяна на вота на ГЕРБ се промени вотът на „ДПС-Ново начало”, както и на АПС. Не зная какви са били аргументите, тъй като нямаше разговор между нас, но доколкото ми е ясно, те искаха да подкрепят тези промени. Нещо се е случило през нощта, така че не мога да коментирам какво е”, каза депутатът от ИТН Павела Митова.

„Най- глупавото нещо е самоунижението на една институция. Аз го възприех по този начин и затова гласувах категорично „против”. Не смятам, че в българския парламент има наркомани”, каза депутатът от ГЕРБ-СДС Тома Биков.

„Явно разговорите между ПП-ДБ и ГЕРБ вървят добре и може би с това гласуване бяха в услуга на част от бъдещите си партньори. Но е скандално, защото по този начин не даваме добрия пример пред обществото”, посочи депутатът от ИТН Станислав Балабанов.

Председателят Временната комисия за правилника и организацията на работата на парламента – Христо Гаджев, обоснова промяната в позициите така: „Това не е нещо, което за първи път да се случва, напротив – даже е практика.”

Колегите му от ГЕРБ също изразиха негативна позиция по отношение на тестването за дрога и алкохол. „Народното представителство може по много разнообразни начини да бъде унижено, но не мисля, че това беше правилния. Аз гласувах „против”, каза Георг Георгиев.

„Защо президентството, МС, всички министерства не въведат подобно нещо? Само парламентът да го въведе? Когато го въведат всички останали, аз тогава ще гласувам „за” парламента. Но да се унижава по този начин НС – тук ли е единственото място, в което има потенциална опасност някой да влезе дрогиран? В другите институции работят само чисти хора?”, каза Биков.

Коалиционните партньори на партията на Борисов обаче имат друго мнение.

„Можеше да бъде прието, нямаше да ни бъде уронен престижа, но така се реши. Аз гласувах „въздържал се”, ако не се лъжа. Беше обсъдено на парламентарна група и така беше взето решението”, посочи Румен Христов от ГЕРБ-СДС.

При социалистите имаше разделение в гласуването. Петима народни представители се обявиха категорично „против” предложението на „Има такъв народ”, а 4-ма решиха да се въздържат.

На въпроса защо са се получили разлики в гласуването в комисия и в зала Иван Иванов отговори: „На здрав разум. Приемането на подобен текст означава стигма срещу 240 души. Ако искат да ги тестват на паркинга, но да го запишете в закон – това означава, че тази институция трябва да приключи да работи изобщо.”

Въпреки първоначалната заявка, инициативата на ИТН не срещна подкрепа и от двете крила на ДПС. 28 депутати от „ДП – Ново начало” гласуваха „против”, 16 народни представители от фракцията около Доган натиснаха бутона „въздържал се”.

„Винаги има такива разлики – между комисия и в зала. Доколкото разбрах, предложението технически не усъвършенствано и е неизпълнимо – затова”, каза Йордан Цонев.

„Не знам дали е необходимо една държава да възприема тези 240 народни представители постоянно като най-големите престъпници. Мисля, че имаше колеги, които се изказаха от трибуната за съмнението, че понякога, ако взимаш лекарства определени – за кръвно, за захар в кръвта, давали фалшива индикация”, каза Рамадан Аталай.

От „Продължаваме промяната – Демократична България” единствени гласуваха „против” тестването както в Комисията, така и в пленарната зала.

„Направихме проверка. Реално има само една работеща лаборатория в пълен капацитет – това е на ВМА. Ако бяхме реализирали тези промени, 240 проби блокират работата за два месеца и половина на лабораторията.

Три пъти годишно, когато имаме сесии на НС, това значи над седем месеца и половина лабораторията да работи само за нас. Мисля, че беше добра идея, но истината е, че нямаше как да има реализация по начина, по който беше предложена”, посочи Стою Стоев.

„Това можеше много да се използва за злоупотреби и да принизи дебата в НС още повече. Представете си някой от народните представители да напада другите и да иска да бъдат тествани. Нарушава се и регламент за защита на личните данни”, заяви Лена Бориславова.

„Поддържам отпадането на това предложение, защото това означава да се предполага, че избирателите са изпратили в НС хора, които са наркомани, алкохолици и т.н., което е обидно”, смята Бойко Рашков.

От другата страна са „Възраждане” и МЕЧ – единствените формации, освен ИТН, които напълно подкрепиха предложението за тестване на депутатите.

„Позицията на МЕЧ е, че трябваше да се състоят тези промени, трябваше да има тестове – обаче явно народните представители въобще не желаят да се тестват”, каза Христо Расташки.

Въпреки разногласията, депутатите са единодушни в едно – нямат притеснения да се подложат на подобни изследвания. Въпросът е дали, ако техническите затруднения бъдат преодолени, темата за решенията на трезва глава ще се върне в дневния ред на парламента, разказва Нова тв.

Related posts

3 страхотни идеи за новогодишни сандвичи: Изяждат се за минути СНИМКИ

Намериха му цаката: Нелегалната ракия вече излиза по-евтина и се прави от…

Без да готвим и да хабим ток: Трапезата за Бъдни вечер идва за 60 лева!