Скандалните постове на Мъск, които доминират европейската политика

Скандалът със сексуалното насилие над деца, който разкри как банди от предимно пакистански мъже са набелязвали, продавали и изнасилвали млади бели момичета преди повече от десетилетие, се върна в политическия дневен ред на Великобритания след критиките на Илън Мъск.

Мъск вдигна мерника на Фараж, поиска да…

Мъск, който вложи 250 милиона долара в кампанията на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, призова министър-председателя Киър Стармър да подаде оставка заради това, че според него Стармър не се е справил със скандала, когато е бил главен прокурор на страната, и го обвини, че е „съучастник в изнасилването на Великобритания“.

Стармър защити работата си като ръководител на Кралската прокуратура, като заяви, че се е справил с бандите. Преди това Мъск коментира германската политика, което предизвика недоволство относно незачитане на демократичните ценности.

Какво се случи в скандала с британските банди за сексуална експлоатация на деца?

В доклад от 2014 г. е направена консервативна оценка, според която между 1997 г. и 2013 г. в град Ротерхам са били сексуално експлоатирани повече от 1400 момичета. Много от тях вече са били познати на местните служби, тъй като са били под опека или са били обект на неглижиране.

В доклада се посочва, че момичета на 11-годишна възраст са били изнасилвани от голям брой мъже извършители. В доклада се казва, че местните служители са смятали, че децата са имали доброволен сексуален контакт.

В доклада се посочва, че повечето от известните извършители са били от пакистански произход и че в някои случаи местните служители и други агенции са се опасявали да посочат етническия си произход, тъй като са се страхували да не нарушат сплотеността на общността или да бъдат сметнати за расисти.

Разследването на подобни случаи в Олдъм отправи критики към полицията и местния общински съвет, но заяви, че не е открило данни за прикриване на престъпления.

Каква е ролята на Киър Стармър?

Стармър беше ръководител на прокуратурата между 2008 и 2013 г. В понеделник той заяви, че тогава се е заел с този проблем, повдигнал е първото голямо обвинение срещу банда, обвинена в набиране на жени и изнасилване, и е имал най-големия брой дела за сексуално насилие над деца, които са били преследвани, когато е напуснал поста си.

Защо скандалът отново е на първите страници на вестниците?

Политици от опозицията, сред които лидерът на Консервативната партия Кеми Баденох и Найджъл Фарадж, ръководител на дясната партия Риформ, призоваха за национално разследване, след като в медиите се появи информация, че правителството е казало на общинския съвет на Олдъм, че трябва да проведе собствено разследване.

Великобритания е провеждала множество разследвания на скандали за насилие над деца в различни райони на Северна Англия. През 2022 г. е докладвано по-широко национално обществено разследване на сексуалното насилие над деца, включително в църквите и училищата, като са направени редица препоръки, които все още не са изпълнени.

Правителството на Стармър, избрано през юли, заяви в понеделник, че работи с бързи темпове за изпълнение на препоръките.

Милиардерът Илън Мъск извади отново темата, като обвини британския министър по въпросите на закрилата Джес Филипс, че е „апологет на геноцида над изнасилванията“ и написа, че той трябва да бъде в затвора. Мъск също така заяви, че Стармър трябва да подаде оставка и го обвини, че не е успял да повдигне обвинения, когато е ръководил Кралската прокуратура.

Професор Алексис Джей, която ръководеше разследването на престъпленията в Ротерхам и националното разследване на насилието, заяви, че не е необходимо ново разследване и че правителството трябва да работи за изпълнение на предишните ѝ препоръки.

Как скандалът и Мъск влияят на британската политика?

Почти постоянните критики на Мъск към Стармър и неговото лейбъристко правителство пречат на министър-председателя в опитите му да определи дневния ред през новата година след трудните първи шест месеца на власт.

В понеделник речта, посветена на усилията за промяна на британската здравна система беше помрачена от въпросите за Мъск, а Стармър защити досегашната си работа и нападна онези, които разпространяват дезинформация в интернет.

Британският премиер се въздържа да коментира все по-критичните коментари на Мъск за неговия мандат като министър-председател, тъй като не искал да се впуска в публична разправия с човек, който може да повлияе на мисленето на Тръмп за връзките с Великобритания.

Стармър не е единственият британски политик в полезрението на Мъск. Миналата година той се оказа близък с активиста на кампанията за Брекзит Найджъл Фарадж, преди да заяви в неделя, че Фарадж трябва да се откаже, защото няма нужните качества да ръководи Реформаторския блок. Изглежда, че двамата мъже не са постигнали съгласие по отношение на британския антимюсюлмански активист Стивън Яксли-Ленън, известен с псевдонима Томи Робинсън, като Фарадж заяви, че не е съгласен с подкрепата на Мъск за Робинсън.

Кой още се възмути от постовете на Мъск?

След последните изявления на Мъск в социалните мрежи, към нарастващия хор европейски критични гласове срещу него, се присъедини и френският президент Еманюел Макрон. Той обвини най-богатия човек в света, че се намесва пряко в демократичните процеси на континента, включително в предсрочните федерални избори в Германия следващия месец.

След премиера на Великобритания, министър-председателят на Норвегия и говорител на германското правителство отговориха на поредицата от враждебни публикации на Мъск, подкрепящи крайно десни политически партии и атакуващи леви политици в Европа.

Собственикът на социалната медийна платформа X е близък съюзник на Доналд Тръмп, беше помолен от бъдещия президент на САЩ да намали федералния бюджет като специален съветник.

„Преди десет години кой би си представил, че собственикът на една от най-големите социални мрежи в света ще подкрепя ново международно реакционно движение и ще се намесва пряко в избори, включително в Германия“, заяви Макрон. В реч пред посланици Макрон каза, че Тръмп „знае, че има силен съюзник във Франция“, но се въздържа да спомене името на Мъск – както направи и левоцентристкият министър-председател на Норвегия Йонас Гар Стрьоре.

„Намирам за тревожно, че човек с огромен достъп до социалните медии и огромни икономически ресурси се включва толкова пряко във вътрешните работи на други държави“, каза Стрьоре пред обществената телевизия NRK. „Това не е начинът, по който трябва да се случват нещата между демокрации и съюзници.“

Мъск се намеси пряко в норвежката политика

В отговор на въпрос какво би се случило, ако Мъск се намеси пряко в норвежката политика, Стрьоре добави, че се надява политиците в страната, които са изправени пред парламентарни избори през септември, „да предупредят и да се дистанцират от подобни усилия“.

Говорител на германското правителство спомена името на Мъск, но настоя, че влиянието му върху избирателите е ограничено. „Нормалните хора, разумните хора, достойните хора са голямо мнозинство в тази страна“, заяви говорителят на пресконференция в Берлин.

„Ние се държим така, сякаш изявленията на г-н Мъск в Туитър могат да повлияят на страна с 84 милиона души с неистини, полуистини или изразяване на мнение“, добави говорителят.

„Това просто не е така.“

Миналата седмица Берлин обвини Мъск, който е и главен изпълнителен директор на Tesla и SpaceX, че се е опитал да повлияе на предстоящите на 23 февруари федерални избори в страната с противоречив коментар за вестник Welt am Sonntag.

Related posts

Таксиджия удари паркирала кола и втрещи с небългарската си постъпка ВИДЕО

МВР огласи стряскащи данни за загиналите на пътя

Мутри с BMW попитаха проститутка за тарифата й, а последвалото е шокиращо