Ходиш на боища и трупове: Огромен недостиг на полицаи у нас, ще ревем

Огромна дупка от незаети щатове има в полицията, показва анализ на полицейския състав в България. Данните на МВР и НСИ, които събра и анализира Фондация "Общество и сигурност", показват любопитна тенденция.

Ако в област Видин са назначени 407 полицейски служители на 100 хиляди души население, то в няколко пъти по-голямата област Пловдив са назначени 225 полицаи на 100 хиляди души население.

"Да ходиш на семейни скандали, на убийства, на трупове"

Станислав Николов – с 8-годишен опит в Специализираните полицейски сили, в СДВР, "Гранична полиция", със завършен курс по антитерор. Професията полицай вече е минало за него.

"Заплатите са ужасно ниски за тази професия. Самата система не стои зад служителите си така, както трябва да бъде, за да оправдаеш стреса, който получаваш на улицата и след това като се прибереш и стреса, който ти налагат началниците", заяви Станислав Николов, цитиран от "Телеграф".

За тези осем години Станислав е изпратил петима колеги, загинали при изпълнение на задълженията си. Наскоро се е простил и с Димитър Петров – полицаят, който се самоуби в София. Двамата били в една школа.

"Доста от момчетата и момичетата, които бяхме в тази школа, са изключително кадърни и доста свестни хора, на които им се налага да понасят обиди и от хората на улицата, и от началниците си. Всъщност се оттеглят тези хора, които могат да вършат тази работа", допълни Станислав Николов.

Сега Станислав е актьор. Влиза и в ролята на полицай. Но текучеството в системата продължава и това отваря дупки в щатовете и то за полицаите, които работят на терен с хората.

Ужасно ниска заплата

"Смело мога да кажа, че има две категории служители – едни, които са служили по-дълго време и напускат системата, защото не могат да покрият разходите, техните очаквания и други служители, които започват в системата, бързо се ориентират и виждат за какво става въпрос и също напускат. Никак не е малък броят, основно е в големите градове", коментира Вергил Христов, член на УС на СФСМВР.

Една от причините – ниската стартова заплата, която в момента е около 1400 лева. Това отказва от професията предимно хората от големите градове с по-висок стандарт на живот.

Очаква се за първи път от идната година полицейската заплата да бъде обвързана със средната за страната и така новоназначените да започват с около 2300 лева.

"МВР е една система, която трябва да гарантира сигурност. Тя се грижи за сигурността в тези държави, а когато едни служители в нея не чувстват сигурност, поне по отношение на социалния си статус, това рефлектира и върху тяхната работа", добави Вергил Христов.

"Все още много голям процент от тях, над 80% са полицаи, защото искат да служат, да помагат и да въвеждат справедливост. Вътрешният стрес, пресата, която имат, липсата на защита и усещане за сигурност влияят много сериозно и ги демотивират", заяви Радостина Якимова, директор на Фондация "Общество и сигурност".

Няма кой да пази

Според анализа на "Общество и сигурност" има райони в страната, в които полицаите не са достатъчно спрямо броя на населението. Диспропорцията е видима с примера за Видин и Пловдив – в областта с по-малко хора полицаите са повече на 100 000 души.

"Пристигат на минутата както се казва", допълни Венцислав Окишелов, живеещ в село Покрайна, Видинско.

"Тези диспропорции в голяма степен се дължат и на реформите, т. нар. безумни, които всъщност през годините разчитаха основно на това да се съкращават щатове, а не да се направи анализ. Не е правен до сега анализ на нуждите на хората", каза още Радостина Якимова, директор на Фондация "Общество и сигурност".

Друго изследване на фондация "Общество и сигурност" показва, че все пак има спад в усещането за сигурност на хората. Според резултатите обаче над 51% от анкетираните искат увеличаване на бюджета на МВР.

Related posts

Според ПП-ДБ: В учебниците по история трябва да пише, че България влиза в Шенген при Пеевски

Попфолк фурия се разходи полугола на снега! СНИМКИ 18+

Никой не очакваше такъв обрат от Милко Калайджиев СНИМКИ