Украинска бригада от националната гвардия организира операция с изцяло роботизирани оръжия, съчетавайки пълзящи и летящи безпилотни апарати за нападение на руските позиции в Харковска област в Северна Русия, пише Forbes.
"Става дума за десетки единици роботизирана и безпилотна техника едновременно на малък участък от фронта", обясни говорител на 13-та бригада на Националната гвардия, цитиран от Фокус.
Това бе впечатляващ технологичен подвиг и тревожен признак на слабост от страна на претоварените украински сили. Безпилотните наземни превозни средства в частност страдат от дълбоки ограничения и все още не могат да заменят напълно човешката пехота.
Фактът, че 13-та бригада на Националната гвардия изобщо трябваше да замени всички човешки същества в сухопътната атака, говори за това колко малко хора има бригадата в сравнение с руските части, с които се сражава.
13-та бригада на Националната гвардия отбранява 8-километров участък от фронтовата линия около град Глибоке, южно от украинско-руската граница. Тя удържа сили от не по-малко от четири руски полка.
2000 срещу 6000
Това са не повече от 2 000 украинци срещу около 6 000 руснаци. Съотношението на живата сила е приблизително същото по цялата 800 мили (1 287 км) фронтова линия на 34-месечната война на Русия срещу Украйна.
Руските войски все още значително превъзхождат украинските, въпреки че от февруари 2022 г. насам руснаците понасят около два пъти повече загуби от украинците.
Украинската операция включва дистанционно управлявани летящи дронове за наблюдение и миниране, еднопосочни експлозивни роботи на земята и във въздуха, както и въоръжени с оръжие наземни "ботове".
В нещо, което се равнява на по-малка по мащаб демонстрация на концепцията за неотдавнашната атака с роботи с комбинирани оръжия, украински наземен робот разчисти руски окоп в Курска област в Западна Русия още през септември.
Русия се е опитвала да извърши свои собствени нападения с наземни роботи в малък мащаб, но не толкова успешно.
Проблемът, разбира се, е, че макар роботите да умеят да наблюдават и атакуват, те са ужасни в задържането. За да задържат терена, армиите разполагат пехота в окопи. Те седят, наблюдават, чакат и викат подкрепления, когато врагът атакува. Това е досадно, изтощително задължение, което изисква постоянна бдителност.
Машините се повреждат
Постоянната бдителност е трудна, когато човешки оператор наблюдава бойното поле от разстояние чрез сензорите на гладния за поддръжка сухопътен робот.
Машините се повреждат. А радиовръзките им са силно податливи на смущения от страна на противника, както откри Калифорнийският аналитичен център RAND, когато разигра сблъсък между хипотетични батальони на американската ("синя“) и руската ("червена") армия, частично оборудвани с въоръжени наземни дронове.
"Способността на "сините" да действат бе значително намалена от заглушителите на "червените" – заключава RAND.
Не е ясно дали 13-та бригада на Националната гвардия дори се е опитала да задържи руските позиции, които е прочистила при атаката с всички роботи.
След близо три години война Украйна вероятно е световен лидер в областта на военната роботика. Но иновациите на украинците са отчасти отговор на отчаянието им – т.е. на борбата им да наберат достатъчно човешки войници, за да се изправят срещу руснаците лице в лице.