Начало Последно добавени Богаташите в администрацията на Тръмп имат над $450 млрд.

Богаташите в администрацията на Тръмп имат над $450 млрд.

от MediaPool

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обича да се обгражда с хора, на които има доверие и които са победители.

По време на първия му мандат това означаваше създаването на най-богатия кабинет в историята на САЩ с общо състояние в размер на 11 млрд. долара, информира CBS News през 2016 г.

Сега общото състояние на неговата група от назначени и номинирани лица на позиции както в кабинета, така и извън него, е много пъти по-голямо. Богатството само на едно от доверените му лица е около 40 пъти по-голямо от общото състояние на представителите в предишния кабинет.

Точното състояние на много от назначенията на Тръмп не е известно предвид дяловете им в най-различни непублични компании. Състоянието най-малко на един от тях – Масад Булос, зет на Тифани Тръмп и предстоящ съветник за Близкия изток, беше поставено под въпрос.

Богатството на други обаче е по-ясно. Ето кои са милиардерите и мултимилионерите, които се присъединяват към втората администрация на Тръмп.

Франк Бисиняно

Франк Бисиняно е главен изпълнителен директор на финтех компанията Fiserv и избор на Tръмп да оглави Администрацията за социално осигуряване.

Богатството на Бисиняно се дължи основно на дела му на стойност в 625 млн. долара във Fiserv и на заплащането му като ръководител в компанията.

През 2017 г. Бисиняно беше класиран като втория най-добре платен ръководител на компания в страната в ролята му на главен изпълнителен директор на First Data Corporation, която впоследствие се сля с Fiserv. Преди да оглави First Data той е заемал ръководна длъжност в JPMorgan (JPM).

Състоянието му се оценява на около 1 млрд. дoлара, според Bloomberg News.

Вивек Рамасвами

Вивек Рамасвами беше избран от Тръмп да оглави Министерството на правителствената ефективност (DOGE) заедно с Илон Мъск, което предоставя на двамата милиардери възможност да дават препоръки за това как да се ограничават държавните разходи.

През 2007 г. Рамасвами става биотехнологичен анализатор в хеджфонда QVT Financial, където остава до 2014. През същата година, подкрепен от QVT, той основава Roivant – фармацевтична компания, която се занимава с разработката на лекарства.

През 2015 г. от Roivant се отделя Axovant, която се листва на борсата с оценка от 2.2 млрд. долара, въпреки че пазарната й капитализация пада в годините след това.

През 2021 г. Рамасвами напуска Roivant, публикува книга на име Woke, Inc. и започва работа в Srive – компания за управление на активи, подкрепена от милиардерите Бил Акман, Питър Тийл и Джо Лонсдейл. Roivant също излиза на борсата през 2021 г., при което компанията е оценена на 7.3 млрд. долара.

По данни на Forbes, състоянието на Рамасвами възлиза на около 1 млрд. долара, което го прави 2 751-ия най-богат човек в класацията на изданието.

Стив Уиткоф

Имотният магнат Стив Уиткоф е приятел на Тръмп от началото на 90-те години, а двамата остават близки и до днес. И двамата участват в криптопроекта World Liberty Financial, а Уиткоф говори по време на предизборно събитие на Тръмп в Медисън Скуеър Гардън през октомври.

Богатството на Уиткоф възлиза най-малко на 1 млрд. долара, според Forbes. По-голяма част от него е обвързано с Witkoff Group – строителната компания в Ню Йорк, която той основава през 1997 г. Той също така притежава жилища в Манхатън, Хамптънс и Флорида.

Тръмп номинира Уиткоф за свой специален пратеник в Близкия изток. Този пост се заемаше от зетя на Тръмп – Джаред Къшнър, по време на първия му мандат.

Преходният екип на Тръмп с радикални промени при елколите и емисиите

Джаред Айзъкман

Джаред Айзъкман, който съосновава компанията за разплащания Shift4 и отбранителната компания Draken International, е изборът на Тръмп да оглави НАСА.

Айзъкман е известен почитател на космоса, като дори участва в мисията Polaris Dawn на SpaceX по-рано през годината и в Inspiration4 през 2022 г.

Shift4 обработва плащания на редица компании в най-различни индустрии, в това число казина и ресторанти и инвестира 27.5 млн. долара в SpaceX през 2021 г.

По оценки на Forbes, състоянието на Айзъкман възлиза на около 1.7 млрд. долара.

Айзъкман планира да остане начело на Shift4, докато не бъде потвърдено назначението му в НАСА. По-рано през месеца той заяви, че планира да запази по-голяма част от дела си в компанията, но ще намали правото си на глас.

Хауърд Лутник

Хауърд Лутник, главен изпълнителен директор на инвестиционния гигант Cantor Fitzgerald, беше номиниран от Тръмп за министър на търговията, което му предоставя контрола върху дневния ред на следващата администрация в сферата на търговията и митата.

Приятелството на Тръмп с 63-годишният Лутник, който оглавява Cantor Fitzgerald от 1991 г., датира от терористичните атаки от 11 септрмври 2001 г., когато 658 служители на компанията, сред които и братът на Лутник, умират, след като самолетите удрят Световния търговски център, където са офисите на компанията.

Според Bloomberg News, състоянието на Лутник възлиза на около 2.2 млрд. долара, основно благодарение на дела му в Cantor и притежанието на акции в BCG Group и Newmark Group. Ако бъде назначен за министър на търговията, той планира да се оттегли от тези компании.

Уорън Стивънс

Уорън Стивънс, главен изпълнителен директор на инвестиционната банка, която носи неговото фамилно име, се очаква да бъде посланикът на Тръмп в Обединеното кралство, ако номинацията му бъде потвърдена от Сената.

Стивънс оглавява базираната в Литъл Рок, Арканзас Stephens от 1986 г. и придобива пълен контрол над банката през 2006 г. През 2016 г. той е против възхода на Тръмп, но впоследствие застава зад него и дарява над 3 млн. долара за кампанията му през тази година.

По данни на Forbes, състоянието на Стивънс възлиза на около 3.4 млрд. долара.

Стивън Файнберг

Стивън Файнберг беше предложен от Тръмп за заместник-министър на отбраната, което го прави втория най-силен човек в Пентагона. По време на първия мандат на Тръмп Файнберг оглавяваше Консултативния съвет по разузнаване на президента.

Той е съосновател и главен изпълнителен директор на Cerberus Capital Management – компания за дялово инвестиране, която започва с 10 млн. долара капитал, а сега управлява активи на стойност 65 млрд. долара.

Преди време Cerberus притежаваше противоречивия военен подизпълнител DynCorp, който беше придобит през 2020 г. от Amentum и преименуван.

В настоящия портфейл на Cerberus присъстват компании, които се занимават с тестове на отбранителни системи, обучение на военни самолети, производители на автомобили и други.

От Forbes оценяват състоянието на Файнберг на около 5 млрд. долара.

Илон Мъск

Илон Мъск е най-богатият човек в света и в орбитата на Тръмп.

Той ръководи компанията за електромобили Tesla, космическата компания SpaceX, стартъп компанията в сферата на изкуствения интелект xAI, която ще се конкурира с OpenAI, стартъп компанията за мозъчни чипове Neuralink, компанията за транспортни тунели The Boring Company и социалната мрежа X.

Неговото състояние нарасна значително след президентските избори в САЩ, като цената на акциите на Tesla скочи, а xAI и SpaceX получиха нови, по-високи, пазарни оценки.

xAI наскоро набра 6 млрд. долара при пазарна оценка от 50 млрд. долара по-малко от две години след основаването си. SpaceX вече струва 350 млрд. долара, което я прави най-скъпия стартъп в света, след като компанията и нейните акционери се споразумяха да изкупят обратно акции на стойност 1.25 млрд. долара от служители и инсайдъри.

От Forbes оценяват състоянието на Мъск на около 448 млрд. долара, което го прави най-богатия човек в света с огромна преднина пред всички останали.

След него се нареждат основателят на Amazon Джеф Безос (244 млрд. долара), главният технологичен директор на Oracle Лари Елисън (218 млрд. долара), главният изпълнителен директор на Meta Марк Закърбърг (215 млрд. долара) и главният изпълнителен директор на LVMH Бернар Арно (169 млрд. долара).

Мултимилионерите

Само защото не са милиардери, това не означава, че останалите назначения и номинации на Тръмп не са богати.

Състоянието на Линда Макмеън, която беше номинирана от Тръмп за министър на образованието, възлиза на около 850 млн. долара, което се дължи на дела ѝ в World Wrestling Entertainment, която сега е известна като TKO Group. Тя също така е в борда на директорите на Trump Media & Technology Group Corp, която притежава социалната мрежа Truth Social.

От Forbes оценява състоянието на Робърт Ф. Кенеди-младши на около 15 млн. долара, като в тази сума влизат и активите на неговата съпруга актрисата Шерил Хайнс. Кенеди беше номиниран от Тръмп да оглави министерството на здравеопазването.

Останалите са номинираният за министър на вътрешните работи и бивш губернатор на Северна Дакота Дъг Бъргъм, чието състояние се оценява на 410 млн. долара; номинираният за ръководител на Центъра за медицински грижи и услуги Мехмет Оз (330 млн. долара) и предложеният за министър на енергетиката Крис Райт (110 млн. долара).

Богатството на номинацията на Тръмп за министър на финансите Скот Бесeнт – ветеран от индустрията на хеджфондовете, се оценява на 500 млн. долара, съобщава dbr.bg.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00