Дори и ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната-Демократична България" да постигнат някакво споразумение на лидерската среща между тях, то далеч не им стигат мандатите, за да направят мнозинство. Това не е достатъчно. А това, което ще се случи са осми предсрочни парламентарни избори с опцията да се тупка топката така, че ще се нагоди периода за правенето на тези избори около март месец догодина.
Прогнозата направи пред радио "Фокус" политологът Георги Киряков.
По думите му първият след изборите има ангажимента след като е първи, да положи необходимите усилия да направим мнозинство. Ако не успее след като е положил усилия, то тогава отговорността отива при втората политическа сила, както е по Конституция.
"Това е технологичната част. Но политическата част явно се губи от полезрението на основните партии, защото отново за пореден път не съумяват да постигнат нужния компромис, така че да има мнозинство.
Да не говорим, че след всеки избор се появяват нови и нови политически играчи на терена, които допълнително способстват за невъзможността да се направим мнозинство, защото разпиляват изключително много мандатите в парламента и затрудняват изключително много задачата на първата и втората политическа сила за създаване на мнозинство", каза Киряков.
ПП-ДБ проиграха шанса си, защото имаше енергия и обществото привидя в тях възможност България да тръгне по някакъв по-различен път, само че грешните решения първо с Четворната коалиция, по-късно със “сглобката” доведоха до загубата на половината им избиратели.
"И сега, опарени от тези грешки, през страх започват да мислят за политиката. Страх, който ги блокира напълно и блокира изобщо възможността за преговори с която и да е от политически сили в парламента, което играе в полза на националистическите и радикалните партии“, посочи той и добави, черазцеплението в ПП-ДБ се задълбочава с различните личностни проблеми и идейното разминаване между двете формации.
"Няма да бъде радостна съдбата на тази коалиция и ще се търси нова конфигурация, която да даде нови надежди на автентичния десен избирател. Само че елитите на сегашните партии са окупирали партийното поле до степен да не допускат никакви възможности да се появи някаква алтернатива, ново лице преди всичко.
Да не говорим, че чисто в политически план, идеен план, също няма кой знае какво раздвижване. Може би трябва да се появи отнякъде от нищото, което е много малко вероятно в България, ново поколение хора, които да поемат инициативата там да се разтури тази крепост, която са създали", обясни той
"Когато партиите и партийните елити не желаят да поемат отговорността за разрешаването на политическата криза, трябва това да се остави в ръцете на избирателите.
Само че избирателите са достатъчно гневни, достатъчно емоционално претоварени от това, което им се предлага, и могат да направят грешен избор,“ категоричен е той и според него и при 52-я парламент няма да има кой знае какво раздвижване на политическия терен с едно малко изключение – "увеличаване на радикализиращите се избиратели, които да дадат повече възможности на радикалните партии, които считат, че ги представляват".
Другата възможност за Георги Киряков е някакъв катаклизъм да се случи до март месец, който да мотивира хората да излязат и да гласуват, но вероятността за това е малка. Точно затова "52-я парламент ще се появи като 51-я".
Политологът изрази мнението, че не бива да се подценява идеята за президентска република, тъй като радикализацията и гневът на хората могат да докарат до там нещата, че при свикване на един такъв референдум преобладаващото мнозинство да гласуват за промяна на формата на управлението и да дадат повече правомощия на президента.
"Президентът също е много разколебан по отношение на участието си през партия в разпределението на властта. Може би би предпочел да управлява през президентска република, не толкова през собствена партия в една парламентарна република.
Защото може би е наясно, че може да не успее да привлече толкова гласове, че да има 121 народни представители неговият бъдещ проект, така че да управлява самостоятелно и да проведе нужните реформи на България."