ВИДЕО показва участието на режима на Башар Асад в мащабния трафик на наркотици

В сряда в социалните мрежи се появи видеоклип, за който се твърди, че показва склад в Сирия, натъпкан с каптагон – наркотик, който превърна страната в наркодържава по времето на бившия президент Башар Асад, предава bTV.

Съобщава се, че големият склад се е намирал в щаба на военна дивизия близо до Дамаск, която е била командвана от брата на Асад – Махер. Си Ен Ен не може да провери местоположението веднага.

Глас, който коментира видеото, казва, че това е „един от най-големите складови обекти за производство на каптагонни хапчета“. На пода се виждат купчини хапчета, както и оборудване за производство на наркотици.

Ако се потвърди, откритието ще подкрепи твърденията на Съединените щати и други страни, че режимът на Башар Асад е участвал в активен износ на наркотика.

Каптагонът се превърна в значителен социален проблем в съседните арабски държави и подтикна някои от тях да започнат преговори с бившия сирийски режим за ограничаване на трафика му.

Това е силно пристрастяващ наркотик, съдържащ предимно амфетамин, който понякога се описва като „кокаина на бедните“. Според проучвания от последните години годишната търговия с този наркотик възлиза на милиарди долари.

More footage of Captagon drugs and their factories is resurfacing in Syria after Assad collapse pic.twitter.com/zOclvqo9yH

— Hassan I. Hassan (@hxhassan) December 11, 2024

Тази седмица саудитската телевизия „Ал Арабия“ съобщи за откриването на хиляди хапчета каптагон във военновъздушната база „Мазех“ южно от Дамаск. Предполагаемата находка е направена в клон на разузнаването на военновъздушните сили – подразделение на режима на Башар Асад, за което преди се твърдеше, че е участвало в производството и разпространението на наркотика.

Смята се, че той се е превърнал в икономически спасителен пояс за режима на Асад, докато той е бил подложен на унищожителни американски санкции.

Миналата година Министерството на финансите на САЩ наложи санкции на редица сирийци, тясно свързани с режима на Асад, за предполагаемото им участие в търговията с каптагон.

Сред санкционираните лица са двама братовчеди на Башар Асад и Халид Кадур, близък сътрудник на Махер Асад, който е описан като „ключов производител на наркотици и посредник“ в производството на каптагон в Сирия.

В неделя, след като пристигна в Дамаск, лидерът на силите, които свалиха режима – Мохамед ал Джолани – заяви, че Сирия се е превърнала във „водещ източник на каптагон в света“. Но днес Сирия се пречиства по милостта на всемогъщия Бог“.

През 2023 г. администрацията на Джо Байдън изготвя стратегия за борба с търговията с каптагон, в която се казва, че по-голямата част от него се „произвежда от местни сирийски фракции, свързани с режима на Асад и „Хизбула“, и че „големи количества от тези хапчета каптагон се изпращат от сирийски пристанища като Латакия или се пренасят контрабандно през йорданската и иракската граница“.

Използване на търговията с каптагон

Според доклад на фондация „Карнеги“ от началото на тази година режимът на Башар Асад и неговите съюзници са „използвали трафика на каптагон като средство за оказване на натиск върху държавите от Персийския залив, особено Саудитска Арабия, за реинтегриране на Сирия в арабския свят“.

В доклада се казва, че производството на наркотика е „преплетено с интересите на мощни групи по интереси в Сирия, включително висши членове на ръководството“.

Миналата година Службата на ООН по наркотиците и престъпността съобщи, че „основният район на заминаване на пратките с каптагон“ продължава да бъде в Сирия и Ливан, като дестинациите в арабските държави от Персийския залив се достигат или директно по суша или по море, или индиректно с пратки през други региони.

Службата на ООН за наркотиците и престъпността също така съобщи, че най-големите конфискации на наркотика – около две трети от общия брой – са извършени в Саудитска арабия.

През 2022 г. саудитският посланик в Бейрут съобщи, че от 2014 г. насам властите в кралството са конфискували 700 милиона таблетки, внесени контрабандно от Ливан.

Според няколко проучвания търговията с каптагон се е увеличила рязко през последното десетилетие. Институтът за Близкия изток съобщава, че през 2021 г. в чужбина са конфискувани близо 6 млрд. долара каптагон, произведен в Сирия, а само през април 2022 г. в съседни държави са заловени 25 млн. таблетки каптагон на стойност около 500 млн. долара.

Related posts

Първи тежки случаи на птичи грип в САЩ

Пукат гуми на поразия в столичен квартал

Стана ясно защо няма да бъдат доставени белгийските F-16, обещани на Украйна