Видеокамерите в училищата донякъде тушират насилието. Но това насилие не остава там, а излиза навън. Навремето ние го установявахме на улиците, а сега го виждаме в моловете, което е нормално развитие на този процес, защото не се справяме системно с проблема. Това заяви пред БНТ психологът Иван Игов.
"Не се справяме с нагласите на тези деца да бъдат насилници", посочи той.
Желанието сред подрастващите е да бъдат популярни. И ако това в миналото е било сред десет деца, например, то днес в социалните мрежи аудиторията е огромна.
"Естествено, че това влияе. От една страна да подражаваш, а от друга страхът, че ще те заснемат, а след това ще те изнудват", обясни той.
Крайно време е да се вземат мерки, категоричен е психологът. Трябва да се работи с насилниците, а не просто да бъдат изолирани в училище.
Държавата също трябва да влезе в своята роля и да упражнява контрол. Игов даде за пример други европейски страни, в които законово е уточнено, че лица до 16-годишна възраст трябва да бъдат с придружител в големите търговски центрове.
"Първо държавата трябва да си свърши работата, а след това ще дойдем ние, за да създадем правилата. И тъй като държавата не си е свършила работата, наистина ще се случва точно това – ще започне едно местене на насилието, от училището – навън, в мрежата".
"Когато виждаш, че тълпа хлапета със специален дрескод – с качулки и целите в черно се движат хаотично в мола, търсейки своята жертва, къде са тези, които наблюдават видеокамерите", попита психологът. Трябва да има цялостна политика на държавата, заяви Иван Игов.