Внимание: Получите ли това писмо, за нищо на света не го отваряйте

Електронни писма от името на гимназия в Сандански съдържат файл с вируса "Троянски кон". Имейлите заблуждават, че съдържат фактура, но вместо да дава данни за сметки, прикаченият файл заразява и осигурява достъп до цялата информация в компютъра.

Опасните имейли с вируса са стигнали и до други училища. За тази и за други измами, които освен в компютрите бъркат и в джоба, вижте в репортажа.

Писмата не съдържат текст, а само пожелание за хубав ден и подпис от името на училище в Сандански. Има обаче прикачен файл, представен като фактура. От гимназията обясниха, че не са изпращали такива писма, че имейлът не идва от официалната им поща, но отказаха да говорят пред камерата ни. Същото писмо е получило училище в Петрич. Червената лампичка светнала, когато директорката видяла файла “фактура”.

"Ние нямаме право да изпращаме фактури, ние не сме предприятия, не произвеждаме пък и не сме частно училище, за да изпращаме някакви фактури, така че колегите могат да се замислят и да внимават много", каза Снежана Митова – директор на Трето ОУ "Гоце Делчев" – Петрич.

Именно в т. нар. фактура се крие опасността – вирусът "Троянски кон", който се активира при свалянето и отварянето на файла.

"Самият "Троянски кон" наблюдава цялата активност на заразения компютър – въвеждането на потребителски имена, пароли, нашите банкови данни, контролира също така, ако имаме електронен подпис – абсолютно целият компютър става контролируем", заяви комисар Светлин Лазаров – началник отдел Дигитални анализи и киберразузнаване – ГДБОП.

В момента хакери върлуват и с друга фишинг атака – изпращат уж административно съобщение на Фейсбук потребителите. Казват им, че ще загубят профилите си, ако не въведат данните си в страница, която се оказва копие на социалната мрежа и която просто краде въведените пароли. После и профилите.

"Когато имаме компрометиран такъв профил, ние можем да заключим една Фейсбук страница, която има стотици хиляди последователи и в повечето случаи изискват откуп, за да върнат достъпа до тази Фейсбук страница или да се използва за най-различни пропагандни действия. Цената може да варира от 200 евро до 5000 евро", отбеляза комисар Светлин Лазаров – началник отдел Дигитални анализи и киберразузнаване – ГДБОП.

Сега най-актуалната киберизмама е с фалшиви обяви за хотели и къщи за гости, които предлагат нощувки на много ниски цени. Впоследствие авторите на обявите прибират преведеното капаро и изчезват, а опарените сигнализират ГДБОП. Въпреки призивите на антимафиотите за опасността, всяка година получават десетки такива сигнали по празниците.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!

Related posts

3 страхотни идеи за новогодишни сандвичи: Изяждат се за минути СНИМКИ

Намериха му цаката: Нелегалната ракия вече излиза по-евтина и се прави от…

Без да готвим и да хабим ток: Трапезата за Бъдни вечер идва за 60 лева!