Начало Последно добавени Всеки работещ българин трябва да знае това за отпуските

Всеки работещ българин трябва да знае това за отпуските

от MediaPool

До края на 2024 г. могат да бъдат използвани останалите дни платен годишен отпуск за 2022 г., след което те ще бъдат погасени по давност според Кодекса на труда. За това информира Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ИАГИТ).

Работодателят може да разреши на работниците и служителите да използват всички дни отпуск, които не са погасени по давност, без значение дали са отложени или не за следващата календарна година. В началото на годината работодателят има задължение да информира работниците за полагаемите му дни отпуск, включително и тези, останали от предходната година. Той трябва също да създаде организация за тяхното използване, уточняват от Инспекцията по труда.

Платеният годишен отпуск се ползва от работника или служителя с писмено разрешение от работодателя. До края на календарната година, в рамките на която той се полага, всеки работник е длъжен да използва платения си годишен отпуск. При постъпване на работа за първи път отпускът може да се ползва след придобиване на най-малко четири месеца трудов стаж, отбелязват също от ведомството.

Със съгласието на работодателя работниците и служителите могат да отложат платения си отпуск за следващата календарна година. Част от него може да бъде отложен и от работодателя при важни производствени причини. Във всички случаи поне половината дни отпуск трябва да бъдат използвани в календарната година, за която се отнасят.

За останалите трябва да бъде осигурена възможност да се използват до средата на следващата година. Ако работодателят не разреши поискания, неизползван или отложен отпуск до средата на годината, работникът или служителят може да го ползва с 14-дневно писмено предизвестие, като в случая не е необходимо съгласието на работодателя, се посочва още в информацията от ГИТ.

Според разпоредбите на Кодекса на труда платеният годишен отпуск не може да бъде компенсиран с парични обезщетения. Единствено при прекратяване на трудовите правоотношения се изплаща обезщетение за всички дни отпуск, непогасени по давност, независимо дали са прехвърлени или не, отбелязват от Инспекцията.

Давността на отпуска спира да тече в периодите, в които работниците и служителите използват друг вид дългосрочен отпуск – за бременност и раждане, гледане на дете и др., добавят още от ведомството.

В началото на ноември ГИТ съобщи, че за деветте месеца на 2024 г. инспекторите по труда са извършили общо 36 681 проверки в 31 601 предприятия с над 1,4 милиона работници и служители в тях. Това съобщиха от пресцентъра на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ).

Установени са 157 172 нарушения, от които 83 355 засягат здравословните и безопасни условия на труд, а 72 899 се отнасят до осъществяването на трудовите правоотношения. Случаите на работа без трудов договор са 2543.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00