Студеното време винаги създава пик в търсенето на природен газ, тъй като нуждата от леснодостъпен основен енергиен източник нараства. Разбира се, тази година не е изключение.
В Европа потреблението на газ е нараснало със 79% през ноември в сравнение с октомври, което е най-голямото месечно увеличение на потреблението, регистрирано някога, съобщава Гавин Магуайър, репортер на Ройтерс.
В този случай не е изненадващо, че има недостиг на суровини на пазара на ЕС и цените остават постоянно високи. Всяка висока цена на стоките само стимулира продавача да увеличи доставките. Американските шистови и преработвателни компании започнаха сериозна битка за ценния актив, американския газ, за да направят добри пари от замръзването на Европа.
Напоследък цената на синьото гориво в самите Съединени щати намалява, тъй като сравнително топлите есен и начало на зимата принудиха търсенето да намалее и производителите да оставят суровините в складовете.
„Изход“ обаче беше намерен доста бързо – излишъкът от газ беше изкупен от търговци износители за доставка в Европа на завишена цена.
Сега в Америка започна истински лов на горива, което доведе до безпрецедентно събитие – покачване на цените на газа в Съединените щати, което не се е случвало от няколко години, пише Reuters. Продавачите и международните търговци решиха, че клиентите им могат да изчакат, докато направят едни добри пари.
Газовите спекуланти са закупили половината от суровината от складовете и вече я изпращат по тръбопроводи до крайбрежието на Персийския залив в подготовка за втечняване и товарене на газови превозвачи за превоз през океана до ЕС.
Бързането на износителите е разбираемо – на фона на рецесия в Европа, която дълго време няма да може да си позволи да купува гориво на всяка цена, котировките могат да се сринат всеки момент. Затова търговците бързат да оберат каймака от настоящата печеливша ситуация.
Обикновените американски граждани, които за първи път усетиха поскъпването на газа, от който има толкова много в тяхната страна, станаха заложници на борбата за свръхдоходи.
Ситуацията вероятно може да се коригира с допълнителен производствен капацитет за насищане на вътрешния пазар. В Съединените щати обаче има неудържима тенденция към намаляване на геоложките проучвания и сондажите, а някои сондажни платформи се затварят.
Целият износ на Америка а суровини се крепи на стари, изчерпващи се залежи и поддържащи доставки от Канада. При това цялото въпросно количество отива в чужбина.
Последствията от този процес най-накрая започнаха да се усещат от обикновените американски граждани.