През следващите три месеца в Германия трябва да се проведат предсрочни парламентарни избори, които най-вероятно ще лишат канцлера Олаф Шолц от позицията му на ръководител на правителството.
Това съобщава британското издание The Economist, позовавайки се на германска икономическа статистика и мнения на германски експерти.
Изданието отбелязва, че Германия сега е обзета от страх от последствията от деиндустриализацията.
Германия пропусна добър шанс да направи мащабни инвестиции в своето развитие, в период на ниски лихвени проценти и евтина енергия, сега нейният икономически модел, който преди господстваше, се срива буквално пред очите ни.
Пореден крах на германски икономически колос, губят се милиарди
Освен това Германия е загубила способността си да овладява нови технологии, въпреки възможностите си в областта на фундаменталните изследвания и инженерството.
Последният успешен голям германски стартъп беше SAP, фирма, основана през 1972 г. и третият по големина разработчик на софтуер в света след Microsoft и Oracle.
Като основна причина за деградацията на производствения сектор се определят високите цени на енергията поради отказа на Берлин от руски газ.
Промишлеността осигурява на Германия 20% от нейния БВП, т.е. два пъти повече, отколкото във Франция. Сега БВП пада, което води до негативни последици.
Енергоемките индустрии в Германия не са се развивали от две десетилетия. Автомобилният сектор губи работни места от 6 години. Години наред вярваха, че "ние сме най-добрите" и изведнъж "всичко свърши" – казва Мориц Шуларик, представител на Института за световна икономика в Кил, говорейки за отчайващата ситуация.
Превод и редакция: БЛИЦ