Главчев с ключов ход след историческото решение за Украйна

Премиерът Димитър Главчев изпрати писмо чрез председателя на Народното събрание Наталия Киселова до всички парламентарни групи относно подписването на Споразумение за сътрудничество в областта на сигурността между България и Украйна, съобщиха от Министерския съвет.

„С оглед предвидената дългосрочна рамка (10-годишен срок на действие) в духа на парламентарното управление, в изпълнение на Конституцията и практиката на Конституционния съд, призовавам Народното събрание да даде нарочен мандат на служебното правителство за подписване на Споразумението за сътрудничество в областта на сигурността между Република България и Украйна”, пише министър-председателят.

В писмото премиерът изтъква, че споразумението не попада в обхвата на Виенската конвенция за правото на договорите (1969 г.) и предвижда политически ангажименти в съответствие с взетите решения от Народното събрание.

От 27 държави членове в Европейския съюз само 6 страни (Австрия, България, Кипър, Малта, Словакия и Унгария) не са подписали подобен акт, уточняват от Министерския съвет.

В писмото се посочва, че в чл. 105, ал. 1 от Конституцията на Република България е регламентирана общата компетентност на Министерския съвет да ръководи и осъществява вътрешната и външната политика на страната.

Съгласно Решение № 20 от 23.12.1992 г. по конституционно дело № 30/1992 г. служебното правителство в рамките на тази обща компетентност, предоставена на Министерския съвет, е оправомощено да решава текущите въпроси на вътрешната и външната политика.

Конституционните съдии в мотивите на цитираното решение стигат до извода: При положение, че в България е установено „парламентарно управление” (чл. 1, ал. 1 от Конституцията), същностен белег на което е [..] необходимостта от доверие на Народното събрание към правителството, обстоятелството, че служебното правителство е назначено от президента, дава основание да се счита, че функциите му са ограничени.

По-рано през деня заради Споразумението за сътрудничество в областта на сигурността и отбраната между България и Украйна за следващите 10 години в парламента се разгоря остър спор.

Съпредседателят на ПГ на БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА Борислав Гуцанов нарече споразумението "срамно".

“Настояваме г-н Главчев да гарантира, че няма да подпише споразумението при срещата си с украинския президент на 19 декември. Призоваваме парламентарните групи да изпратят такова писмо до Министерския съвет още днес, за да няма възможност премиерът да направи този срамен акт.

Считаме, че подобен акт е груба провокация и крачка към въвличане във военния конфликт", каза Борислав Гуцанов от парламентарната трибуна.

Възрази и лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов.
“Становището на парламентарна група на “Възраждане” е България да не подписва споразумението за сътрудничество с Украйна.

Смятаме, че то накърнява интересите на държавата ни, застрашава нейната безопасност, и всеки, който го подпише, подлежи на съдебна отговорност. Нека да бъде максимално ясно: хората, които ще приемат това решение, и хората, които ще го подпишат – на първо място Главчев, подлежат на съдебна отговорност за държавна измяна”, каза той.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ

Related posts

Извънредна новина за коляча от кървавата разпра в Родопите

Третата ядрена епоха вече е факт – ще има ли война

Огромно призвание за топ водеща на bTV