Програмата на 5 и 6 януари в Калофер е наситена.
Това съобщи в интервю за Радио "Фокус" Драгомир Боев, кмет на град Калофер, където на Богоявление се провежда ритуалът с Леденото хоро и се празнува годишнината от рождението на Христо Ботев.
"Започваме на 5 януари, от 17 часа с музикално-поетичен рецитал на учениците от СУ"Христо Ботев" в Национален музей "Христо Ботев". Специален гост ще бъде Наталия Киселова, председател на НС.
След рецитала на учениците всички ще се придвижим с шествие към родното място на Ботев, до църквата "Св. Богородица", където е било килийното училище. Там се е родил Ботев и там ще поднесем цветя", разказа Боев.
Вечерта ще има празнични илюминации.
Започва още в ранни зори
На следващия ден, на 6 януари, още от 4.30 часа е началото на църковната служба в храм "Св. Архангел Михаил".
Там отец Димитрий ще отслужи литургия за Богоявление. След 7.00 часа с хоругви участниците от калоферската група, които ще се потопят във водите на Тунджа, ще се насочат към бенда, където е завирена реката. Там свещеникът ще извърши водосвет.
Ще бъде осветен и новия кръст, поставен от тази година там, с икона до него. Кръстът е от метал и е около 2 метра висок. Поставен е там по идея на отец Димитрий.
След това, в 8.00 часа е самият ритуал за Богоявлене. Първо ще слезе групата от Калофер, а след тях и всички останали, които искат да се хванат на мъжкото хоро.
От 11.30 в Национален музей "Христо Ботев" е следващото мероприятие, при което се поднасят цветя на паметника на майката на Ботев – Иванка Ботева и на бюста на Ботев.
“Шествието продължава към центъра на града, заедно с почетната рота на 61-ва Стрямска бригада. Ще има официални слова, поднасяне на цветя на бюст-паметника на даскал Ботю Петков. И след това продължаваме нагоре към Мемориалния комплекс на Ботев, където също ще поднесем венци и цветя, и Гирлянда на славата. Ще има и рецитация на стихотворението на Ботев “Елегия”, с което приключваме”, добави още кметът на Калофер.
Покани са отправени към министър-председателя и към други държавни институции, но все още нямат потвърждение за присъствие.
Гости от цялата страна
Кметът Драгомир Боев разказа още, че в Калофер вече са пристигнали гости от цялата страна. Някои от тях са там за по три до четири дни, за да съчетаят традицията с културно-исторически туризъм, защото там има какво да се види.
Драгомир Боев коментира още, че по неофициална информация за момента ЮНЕСКО не признава сегашното Ледено хоро на Калофер като културно-историческа ценност, понеже е едва на 35 години, а трябва да е поне на 50.
Боев разказа, че всъщност ритуалът Богоявление в Калофер се прави от турско време, на същото място, на Сивча, с хоругви. От трите църкви, в три лъча се е правило литийно шествие, а свещениците са извършвали църковни процедури на реката.
"Ритуалът при нас не е прекъсвал, традицията се поддържа и никога не се е възраждала. Традициите тук се поддържат от столетия, а това Мъжко хоро е надграждано от началото на 90-те години", поясни Драгомир Боев.
Обединени от традициите
По думите му, хорото символизира първо съзнанието на калоферци, че са единни като общност, около 250 момчета са във водата винаги.
"Богоявление, в сегашния му вид, никога не се е организирало от кметство, или читалище, или друга организация. Това е уникалното, че самите хора, от дъното на душата си, така ги чувстват тези празници.
И от всички точки на града тръгват момчета и идват на Богоявление и сами се потапят. Правят го и за здраво тяло и дух, разбира се, но най-вече заради това вродено усещане за общност у хората, които са обединени чрез традициите", разказа още кметът на Калофер.