На длъжниците ще бъде осигурено малко спокойствие и сигурност с изцяло нов Закон за лицата, обслужващи кредити, и купувачите на кредити, който е внесен от служебното правителство в парламента.
Текстовете прилагат европейското законодателство и въвеждат изцяло нов режим на работа за досегашните колекторски фирми, които трябва да си изкарат лиценз от БНБ (виж карето, б. а.), предава “Труд”.
На събирачите на дългове се забранява прилагането на агресивни търговски практики, пише в проекта.
Под агресивни практики се разбира използването на тормоз, принуда, включително използването на физическа сила или злоупотреба с влияние, така че човек да вземе решение, което иначе не би направил. В момента няма правила за събирането на просрочени заеми. Затова всяка компания за събиране на вземания може да използва различен подход.
С новия закон се регламентира много по-добре фигурата “купувач на кредит”, който след това може да възложи “обслужването на кредити на специализирани и лицензирани лица”.
Събирачите на дългове няма да могат да звънят на хората по телефона в периода от 20:00 ч. до 7:00 ч., както и в почивни и празнични дни
Колекторите няма да могат да лепят бележки на врата на жилището на длъжниците или във входа на блока, няма да могат да звънят на съседи и да питат къде е длъжника, нито да ходят до офиса му или да безпокоят негови роднини – съпруга, деца, родители и т. н.
Събирачът на дългове ще може да комуникира само директно с длъжника и то само по телефона, както и с електронни и хартиени писма, предвижда проектът.
Фирмите, които събират дългове, ще трябва да осигуряват възможност на длъжника да посети техен офис по своя инициатива.
Целта на закона е да бъдат установени предпазни механизми за гарантиране правата на кредитополучателите, както и да бъде насърчен вторичният пазар на необслужвани заеми, предоставени от кредитни институции.
Със закона ще бъдат разписани правила за дейността на “купувачи на кредити” и на фирми, “обслужващи кредити”.
Банките и дружествата за бързи кредити ще могат да продават проблемните заеми на купувачи на кредити, които пък ще трябва да прехвърлят работата по събиране на тези заеми на специализирани компании, лицензирани от БНБ.
Целта е, ако тези събирачи на дългове нарушат правилата и използват некоректни методи за събиране на дълговете, лицензът им да бъде отнет и така дейността им да бъде прекратена.
Купувачът на кредити ще трябва да изпрати на кредитополучателя уведомление за прехвърлянето на вземанията, подписано от прехвърлителя и купувача.
Уведомлението се предоставя на кредитополучателя безплатно, на хартиен или на друг траен носител. То трябва да съдържа пълна информация за извършеното прехвърляне, датата на прехвърлянето на кредита, данни за идентифициране и контакт на купувача на кредити, данни за лиценза на фирмата, и др.
Уведомлението не трябва да съдържа двусмислена или неточна информация, в резултат на която кредитополучателят може да си създаде невярно впечатление или извод за лицето, обслужващо кредити.
Новост е, че у нас ще могат да работят и чуждестранни компании, които са получили лиценз в друга държава членка на ЕС по произход, при спазване изискванията на Закона. А наши фирми също ще оперират на територията на ЕС.
БНБ ще потвърждава своевременно получаването на информация от компетентен орган на държава членка по произход на лице, обслужващо кредити, което възнамерява да извършва дейности по обслужване на вземания на територията на България.
Два пъти в годината – до 30 юни и до 31 декември кредитните институции, които прехвърлят вземания по необслужвани кредити, ще трябва да изпращат на компетентните органи на приемащата държава членка, както и на Българската народна банка подробна информация за необслужваните кредитите, купувачите на кредити и т.н.
Предвижда се и купувачите на кредити може да възлагат на частен съдебен изпълнител да извършва действия, които представляват дейност по обслужване на кредити, като в преходните и заключителни разпоредби на Закона се правят промени и в Закона за частните съдебни изпълнители.
Частен съдебен изпълнител ще може да извършва действия спрямо кредитополучатели, които имат постоянен или настоящ адрес, съответно седалище в района на въпросния съдебен изпълнител и само след договор с купувач на кредити.
Ще има промени и в Закона за потребителските кредити и в Закона за кредитите на недвижими имоти, с които се казва, че преди пристъпване към принудително изпълнение в разумен срок, като вземат предвид конкретните обстоятелства, довели до затруднения, кредиторите прилагат, когато целесъобразно, мерки за преструктуриране на дълга.
В синхрон с другите европейски банки
БНБ лицензира компаниите и следи за спазване на правилата
Фирмите, които купуват кредити, ще могат и да ги събират, но за целта трябва да получат лиценз от БНБ за “обслужващи кредити”, предвижда проектът. За да получат лиценз за тази дейност, фирмите ще трябва да отговорят на редица условия.
Сред тях са шефовете на фирмите за събиране на вземания и собствениците, които имат дял над 10%, да не са осъждани за умишлено престъпление против собствеността, престъпление против стопанството, престъпление против финансовата, данъчната и осигурителната система, както и да не са обявени в несъстоятелност като едноличен търговец или неограничено отговорен съдружник в търговско дружество, да не са били шефове на дружество, срещу което е открито производство по несъстоятелност или е обявено в несъстоятелност.
За шефовете на тези фирми ще бъде въведено и изискване да имат висше образование с придобита образователно-квалификационна степен “магистър”, както и да имат необходимите знания и умения, професионална квалификация и най-малко три години професионален опит на ръководна длъжност.
БНБ ще изпраща за становище документите на фирмите, които кандидатстват за лиценз до Комисията за защита на потребителите (КЗП) и ще взема предвид становището на КЗП.
Лицензът няма да може да се прехвърля. Фирмите ще дължат такси за разглеждане на заявленията им за лиценз, както и годишни такси за осъществяване на контрола върху дейността им.
Данните за въпросните компании и издаденият от БНБ лиценз ще се отбелязват и в Агенцията по вписванията. При упражняването на своите надзорни правомощия БНБ ще си сътрудничи с националните централни банки, както и с Европейския банков орган.
Наказателна лихва за просрочие
Връщат само това, което е било договорено
Хората с просрочени кредити ще връщат само това, което първоначално е било договорено с кредитната институция, предвижда новият Закон за лицата, обслужващи кредити, и купувачите на кредити.
Длъжниците ще плащат наказателна лихва за просрочени кредити, но в размера, посочен в договора им с кредитната институция.
Купувачът на кредити и фирмата, обслужваща кредити, нямат право да претендират от кредитополучател вземане, различно от дължимото, определено в договора на кредитополучателя с първоначалния кредитор, пише в проекта на Закона.
Интересно е, че в този му вид новият закон няма да важи при събиране на просрочени задължения за ток, вода, парно или мобилен телефон, а само за проблемни кредити.
Това означава, че за просрочен бърз кредит събирачите на дългове няма да звънят през нощта, но за неплатена сметка за вода или вноска по лизинг за кола или телевизор това няма да важи.