Финансовите ползи от влизането на България в Шенген по суша и предложения Бюджет 2025 коментират икономистите Георги Ангелов и Димитър Вулджев.
Ангелов посочи, че през страната ни вече много по-лесно ще преминава стока от Турция към Европа и обратно, което ще донесе приходи от тол такси. И допълни, че туризмът за един уикенд също се разшири, защото няма да се чака на опашки на границата.
Вулджев каза, че са нужни инвестиции в инфраструктурата и допълни, че липсата на магистрала в Западна България е голям проблем.
Ангелов коментира и годишната план-сметка за следващата година.
„Това е най-голямото увеличение на бюджета, което някога сме виждали. Целият достига близо 100 млрд.лв., а миналата година беше 60 млрд.лв. Това задава въпроса откъде ще дойдат тези пари.
Реалистично, само 1/3 от 20 млрд. лв. са сигурни – това са данъчните и неданъчни постъпления от увеличението на заплатите и икономическия растеж. Още около 3-4 млрд.лв. могат да дойдат, ако се отпуши Планът за възстановяване и устойчивост.”, посочи той в ефира на NOVA.
Нереални очаквания
Ангелов допълни, че да се разчита, че от данъчна амнистия ще постъпят над 5 млрд. лева, е нереално.
Планират се разходи, за които няма осигурени приходи, което отваря голяма дупка в бюджета, подчерта експертът.
Вулджев коментира, че това, което се залага към момента е огромно увеличение на данъчно-осигурителната тежест в рамките на следващите няколко години. И допълни, че се предвижда и голямо увеличение с 5 процентни пункта на осигуровките за фонд „Пенсии”.
„Това е напълно недопустимо. То не е съпътствано с никакви структурни реформи в разходната част, където са проблемите. Разходите за заплати, които се предвиждат за следващата година, са с 23%. Това е абсурдно при положение, че има стабилен ръст в данъчните приходи”, обясни икономистът.
Ангелов каза, че вдигане на заплати със 70% е прекалено, тъй като нямаме нужния ресурс.