Банки, общини и мобилни оператори вече изписват сумите на такси и услуги и в левове, и в евро, показа проверка на „Телеграф“.
Така те се подготвят за предстоящото влизане на страната ни в еврозоната, макар датата за това ключово събитие все още да тъне в неяснота.
Оператори
Един от мобилните оператори вече изписва на сайта си цените на пакетите и на устройствата и в българска, и в европейска валута.
Голяма родна банка пък е пренастроила банкоматите си така, че да виждаме разписката си и в евро. Всичко това се прави за улеснение на клиентите, за да имат време да свикнат с новата валута.
"Банките не могат да чакат днес ще влезем, утре няма да влезем и от три години тече претрансформиране на процеси. Това няма как да се спре и ние сме направили инвестициите", посочи на финансов форум вчера Петя Димитрова, шеф на Асоциацията на банките в България.
Практика
Междувременно продължава практиката, за която „Телеграф“ пръв писа, общини да въвеждат цени в евро в наредбите си и да се възползват от случая, за да си вдигат таксите.
Първа беше община Казанлък, която покрай въвеждане на еврото в наредбата за местните данъци и такси предложи увеличаване на налозите с до 100%, защото те отдавна не били вдигани.
Сега подобно нещо прави и община Търговище. В своя проект за изменение на Наредбата за местните такси и цени на услуги числата са дадени и в левове, и в евро. Паралелно с това се прави актуализация на цените на част от услугите.
Причината няма връзка с еврото, а с това, че тарифите отдавна не са увеличавани. От 3 лв. на 5 лв. се повишава цената на най-често предоставяните услуги на отдел ГРАО. Сред тях са: издаване на удостоверения за семейно положение, за родствени връзки, за постоянен и настоящ адрес и други.
Услугите на отдел "Местни данъци и такси" вече ще се предоставят срещу сумата от 10 лв., вместо 5 лв., както досега. Разрешенията за строеж скачат от 50 лв. на 100 лв., а издаването на скици за недвижими имоти ще струва 20 лв., при досегашна цена от 10 лв.