Зимно слънцестоене 2024 сбъдва желание – кога се пада, какво да не правите

Вярва се, че в нощта, когато започва най-дългата нощ през зимата, известна още като зимно слънцестоене, можете да отправите най-съкровеното си желание към Вселената и то със сигурност ще се сбъдне.

На коя дата е зимното слънцестоене през 2024 г., какви са традициите и забраните с този и как да отоправите желанието си, ще научите от тази статия.

Какво е зимно слънцестоене?

Зимното слънцестоене е времето, когато Северното полукълбо на планетата преживява най-късия ден и най-дългата нощ в годината. Това се случва в резултат на факта, че полукълбото се отклонява възможно най-далеч от Слънцето и получава най-малко количество светлина.

Всяка година от 21 до 23 декември, според астрономите, на планетата започва астрономическата зима. След това денят започва да се увеличава минута след минута, докато достигне максималната си продължителност през лятото.

Това явление е наречено слънцестоене, защото през тези три дни изглежда сякаш Слънцето стои неподвижно – неговият видим път по небето почти не се променя.

Кога е зимното слънцестоене през 2024 година?

Зимното слънцестоене най-често настъпва на 21 или 22 декември, но понякога тази дата се измества поради високосни години. Вярно, това се случва изключително рядко. Например, това явление ще се случи на 20 декември през 2080 г. и на 23 декември през 2303 г.

През 2024 г. зимното слънцестоене ще настъпи на 21 декември в 11:19 източноевропейско време. Светлият ден ще продължи 8 часа, съответно най-дългата нощ ще бъде 16 часа.

Зимно слънцестоене – какво трябва и не трябва да се прави на този ден

Дори в древни времена хората са знаели за това явление и са му придавали голямо значение. При славяните датата на зимното слънцестоене била рожденият ден на Коляда, бога на зимното слънце. Той се бори със злия дух Карачун, който искал да открадне слънцето, но не успял – денят настъпил и животът се възродил.

По този повод древните славяни палели голям огън като символ на Слънцето, танцували в кръг, обикаляли дворовете и пеели коледни песни с пожелания за здраве и берекет, а в замяна получавали сладкиши и тестени изделия. По стара традиция на този ден домакините приготвят празнична трапеза, а всички си разменят подаръци. От 24 декември започват да се пеят коледни песни от този момент слънцето, което е „спряло“, започва да се движи и самият ден започва да се увеличава.

Според вярванията на нашите предци в деня на зимното слънцестоене можете да си пожелавате желания и да променяте съдбата си.

В деня на зимното слънцестоене задължително направете следното:

почистете дома си, изхвърлете старите вещи, раздайте ненужните – така освобождавате място за нови неща;

планирайте важни задачи за бъдещето;

оставете старите оплаквания, сключете мир с тези, с които сте в конфликт;

погасете дълговете си;

Има няколко практики за това как можете да промените живота си към по-добро на зимното слънцестоене:

в навечерието на деня, по залез слънце (тази година е 20 декември, тъй като слънцестоенето се пада на 21 декември), запишете на лист хартия всичко лошо, от което искате да се отървете, и след това изгорете този лист хартия;

призори на 21 декември застанете с лице на изток и си пожелайте това, за което мечтаете.

Можете също така, като си пожелаете това, за което копнеете, като засадите семе от някакво растение в саксия, да се грижите за него до пролетта и след това да го засадите в градината – заедно с растението вашето намеение ще расте и ще се сбъдне.

На този ден не бива да се вдига шум и да се веселите, както и да пиете алкохол – според вярванията в най-дългата нощ духовете бродят по земята и могат да дойдат в отговор на шума и да навредят на човек.

Related posts

Главнокомадващият ВСУ за Курската операция: Нямах избор

Човек на Борисов с голяма новина за АМ “Струма”, припомни какви ги вършеха Кирил Петков и татко Петко

Дъщерята на Маргарита Михнева издаде последното й желание, кани се да…