Дийпфейк видеа обикалят мрежата.
В тях лицата на известни личности, сред които и журналисти, са използвани, за да рекламират продукти с помощта на изкуствен интелект.
С напредването на технологиите в интернет пространството се появиха десетки видеа, в които известни лица на NOVA уж рекламират различни продукти – от козметика до финансови услуги. На пръв поглед тези видеа изглеждат истински, но в действителност става дума за deepfake технология – манипулация чрез изкуствен интелект.
Нито Невена Василева, нито Лили Мустакова участват в реклама на каквито и да било продукти.
"Бях изключително шокирана, когато чух видеото. Първата ми мисъл беше "аз кога съм го казала?" Устните ми не се движеха с думите, те звучат като прочетени от компютър, качени в програма" , споделя Мустакова.
От измамниците не беше пощадено и предаването "Събуди се" – псевдореклама с Марина Цекова също се появи онлайн.
Как да разпознаем измамата?
„Най-лесно се познава, че става въпрос за манипулация, по размазаната област на устата на човека. Думите, които се изговарят, не съответстват на движението на устните", заяви в студиото на „Събуди се” директорът на Дирекция „Киберсигурност” в ГДБОП ст. ком. Владимир Димитров.
По думите му известните личности се ползват от измамниците, за да свалят прага на чувствителност на жертвите и да събудят доверие в продукта, който рекламират.
Ст. ком. Димитров коментира и „Черния петък”.
„Тази година имаше повече сигнали за нарушения от обичайно. Обикновено те бяха свързани с потребители, които са пазарували онлайн, но са получили различен продукт от платения”, коментира той. Дневно сигналите били между един и два.
Експертът препоръча да пазаруваме от проверени сайтове и, ако е възможно, да избираме опцията за плащане след преглед на стоката. По думите на директора на „Киберсигурност” в ГДБОП най-често лъжливите сайтове таргетират своите жертви в социалните мрежи.