Икономист разкри как да разпознаваме измамните схеми като BETL

Три основни характеристики можем да изведем за средата, която благоприятства развитието на схеми като BETL.

В България няма развит капиталов пазар и възможност човек да инвестира и получава доход от спестяванията си, освен да ги сложи в банка. Другата опция е да се купи недвижимост и да се надява, че цената ще се повиши и по този начин ще предпази парите си от инфлацията и ще направи някакъв доход.

На второ място финансовата култура на българина е изключително ниска.

Той не знае как да оценява икономическата ситуация, не знае да определя коя инвестиция има смисъл. И на трето място възможността в България да се теглят ниски кредити от банките, които да бъдат инвестирани в недвижими имоти, което допълнително затормозява развитието на други алтернативи за инвестиции.

Това води до непрофесионални инвестиции в пирамидални структури. Това каза в ефира на Радио “Фокус" икономистът Юлиан Войнов.

Паник бутон

“Характерна за всички пирамиди е агресията им да привлекат инвеститори. Когато по агресивен начин му се предложи на човек да вложи пари в бизнес, който носи много голяма доходност и връща инвестицията в кратък срок, това би трябвало да бъде паник бутон, че пред него стои предложение, което не е законно и ще доведе до негова загуба.

При пирамидите, каквато е BETL, има имагинерен продукт, фирмата ще го развива, но него все още го няма, не се предлага да се купи и хората, които инвестират не се занимават с налагането на този продукт, а се фокусира върху начина по който ще бъде разпределяна печалбата.

И на трето място, човек, когато тръгне да инвестира, най-малкото е да се запита – има ли други фирми, които предлагат същия продукт? Основното нещо е, че когато се предлага инвестиция за много кратък срок с огромна възвращаемост, това трябва да е паник бутон, че става въпрос за измама", отбеляза икономистът.
“BETL e спряла дейността си, но има информация за нова подобна фирма на хоризонта. Това означава, че тези хора професионално се занимават с измами, разработена е схема, където се предлагат непрекъснато нови схеми.

Специално втората пирамида отдавна е подготвена и се е развила паралелно с първата, така че става въпрос за дълбока схема за измама на голяма част от населението.

Второто интересно нещо е, че тези схеми се развиват под носа на институциите в България, които нямат представа, че има такава схема това са ДАНС, НАП, МВР, Комисията за финансов надзор. Има съмнения, че в някаква степен такива схеми се развиват и с чадъра на определени властови кръгове, това трябва да се има предвид в тази ситуация", изтъкна Юлиан Войнов.
“Информиран избор за инвестиция означава, че човек трябва да започне да чете специализирана финансова литература, да изкара определени курсове, да запише някакво образование в тази сфера, консултации с инвеститори в брокерски къщи или в банки.

Повече информация

Трябва да събере достатъчно информация, която да му каже какви стъпки да предприеме при започването на инвестиция. И второто нещо – отговорността на държавните институции, които по някакъв начин да обърнат внимание за повишаване финансовата култура на българите.

На международните финансови пазари най-големите печеливши са т.нар. взаимни фондове от отворен тип, които предлагат лесни инвестиции, според специфичните изисквания на всеки потребител.

Ние нямаме такива в България. Министерството на финансите да помисли дали не е добре след 25-годишно прекъсване да започне да предлага държавни ценни книжа с гарантирана доходност на населението, какъвто обичай имаше преди четвърт век, това е една от причините и условията за развитие на икономиката. Това е област в която държавата има отговорност.

Управляващите трябва да работят в тази посока, иначе ще бъдем все повече свидетели на такива измамни инвестиции в поредните пирамиди, които ще се отворят в България", заключи Юлиан Войнов.

Related posts

Известните рожденици на 12 декември

Снежната еуфория на Мальовица започва

Елементарно е! Искате здрав сън, вземете тениска и….