Има причини да пиете кафе с куркума – не само за отслабване

Кафето от куркума е напитка, приготвена от две суперхрани. Може да помогне при загуба на тегло, да повиши имунитета и да подобри храносмилането.

Кафето е популярна напитка, с която много хора обичат да започват деня си. Хората, които редовно консумират кофеин, установяват, че той им помага да останат бдителни и подобрява концентрацията си. Ако принадлежите към тази група хора, има още една версия на кафето, която трябва да опитате – кафе от куркума. Куркумата, жълта подправка, пълна с антиоксиданти и противовъзпалителни свойства, се превръща в мощен продукт, когато се смеси с кафе.

Независимо дали искате да разнообразите кафето си или се опитвате да отслабнете, трябва да опитате тази вкусна и здравословна напитка, пише Health Shots.

Кафето с куркума е здравословна напитка, която съчетава силния вкус и енергизиращите свойства на кафето с лечебните свойства на златистожълтата подправка куркума. „Куркумата съдържа куркумин, мощно биоактивно съединение с противовъзпалителни, антиоксидантни и имуностимулиращи свойства“, казва диетологът Варша Гори.

Когато се комбинира с кафе, тази комбинация създава успокояваща и ароматна напитка, която осигурява както сутрешен прилив на енергия, така и множество ползи за здравето.

Противовъзпалителен ефект

Куркуминът в куркумата помага за намаляване на възпалението в цялото тяло. Противовъзпалителните ефекти са важна характеристика на куркумина, според проучване, публикувано в списанието Drug Design, Development And Therapy през 2021 г. Освен това кафето може да проявява антиоксидантни и противовъзпалителни свойства, според проучване от 2021 г., публикувано в списание Nutrients. Може да бъде полезно за лечение на състояния като артрит и мускулни болки.

Високо съдържание на антиоксиданти

И куркумата, и кафето са богати на антиоксиданти. „Кафето съдържа хлорогенна киселина, която неутрализира свободните радикали“, казва диетологът. Куркуминът има антиоксидантна активност, която може да намали нивата на оксидативен стрес, според проучване от 2020 г., публикувано в списание Antioxidants. Тази мощна комбинация подпомага възстановяването на клетките и може да намали риска от преждевременно стареене.

Повишаване на имунитета

Куркумата се използва от векове в Аюрведа за укрепване на имунната система. „Антибактериалните, антивирусните и противогъбичните свойства на куркумата я правят отлично домашно средство за борба с инфекции, настинки и сезонен грип“, казва експертът. Що се отнася до кафето, то играе роля в укрепването на имунната система благодарение на наличието на съединения като хлорогенни киселини и кафестол, според проучване, публикувано в списанието Trends in Food Science & Technology през 2021 г.

Подобрено храносмилане

Куркумата стимулира производството на жлъчка, което помага за разграждането на мазнините и насърчава по-гладкото храносмилане. „Когато се комбинира с кафе, може да помогне при стомашни проблеми като подуване на корема и лошо храносмилане, като същевременно поддържа здравето на червата“, казва Гори.

Подобряване на здравето на мозъка

„Кофеинът в кафето подобрява фокуса и бдителността, докато куркуминът помага за предотвратяване на невродегенеративни заболявания като болестта на Алцхаймер и Паркинсон, като намалява възпалението на мозъка и оксидативния стрес“, казва диетологът. Заедно те могат да подобрят паметта, настроението и цялостната когнитивна функция.

Здраве на кожата

Противовъзпалителните и антибактериални свойства на куркумата могат да намалят акнето, да успокоят зачервяването и дори да изравнят тена на кожата. „Известно е, че кафето подобрява кръвообращението, засилва доставянето на хранителни вещества до кожните клетки, което води до блестяща кожа“, казва Гори.

Насърчава загубата на тегло

Кафето с куркума помага за намаляване на телесните мазнини. Консумацията на куркумин може значително да намали телесното тегло, според проучване, публикувано в Frontiers in Pharmacology през 2019 г. По същия начин кофеинът в кафето може да насърчи загубата на тегло и телесни мазнини, според проучване от 2018 г., публикувано в списанието Critical Reviews In Food Science and Nutrition .

Related posts

Зеленски постави Запада на пангара, ето какво немислимо нещо иска

Защо Киселова шикалкави с имунитетите на Ибрямов, Марио Рангелов и Лена

Азербайджан врътна кранчето на “Булгаргаз”