Телекомуникационните кабели в Балтийско море са повредени от китайски товарен кораб, превозващ руски торове – влачил котвата си по морското дъно в продължение на 180 километра, пише "Труд", позовавайки се на Bild.
Европейски военни кораби държат китайския бълкер "Yi Peng 3" в международни води от няколко дни. Съобщава се, че корабът с дължина 225 метра и ширина 32 метра, превозващ руски торове, умишлено е повредил два важни подводни кабела в Балтийско море, се казва в публикацията.
Според Wall Street Journal, „гигантският товарен кораб, който напусна руското балтийско пристанище Уст-Луга на 15 ноември, е влачил котвата си 180 километра през морското дъно, за да саботира кабелите.“
„Малко вероятно е капитанът да не е забелязал, че котвата му е паднала и се е повлечела по земята, прерязвайки кабелите“, каза един от следователите пред американското издание.
Ако подозренията се потвърдят, това ще бъде поредната руска атака срещу критична за Европа инфраструктура.
Повреда на подводните връзки
Повредата на подводните връзки е станала на 17 и 18 ноември в шведски води. Първият прерязан кабел е между Швеция и Литва. В този момент транспондерът на кораба, който записва движението му, е бил изключен. Експертите по корабоплаването наричат това „тъмни инциденти“.
Сателитните данни обаче показват, че въпреки значителното намаляване на скоростта, "Yi Peng 3" продължава да се движи. Той прерязва друг кабел, между Германия и Финландия, и след това се придвижва по зигзагообразна пътека, преди да вдигне котва.
„Като се има предвид тихото време и липсата на силни вълни, вероятността от случайна повреда на котвата е минимална“, каза международната компания за анализ на данни за корабоплаването Kpler пред Wall Street Journal.
Кремъл отрича
Русия отрича всякакво участие.
„Абсурдни и неоснователни обвинения“, казват от Кремъл. На борда на китайския товарен кораб обаче има руски моряци.
Според морското законодателство, корабите на НАТО нямат право да принудят "Yi Peng 3" да влезе в някое от техните пристанища. Затова германските и шведските власти водят преговори със собственика на кораба за достъп до борда. Германският патрулен кораб Bamberg също е на място, за да проучи щетите с помощта на подводни дронове.