Служебният премиер Димитър Главчев е провел среща с президента на Украйна Володимир Зеленски. Двамата са обсъдили Споразумението за сътрудничество в областта на сигурността между България и Украйна.
Зеленски прояви пълно разбиране и каза, че ще подпишем, когато България е готова, обяви Димитър Главчев след срещата си с украинския президент.
„Споразумението е в абсолютно съзвучие с предишните решения на Народното събрание и нямам никакви притеснения по текстовете в него”, категоричен беше Главчев преди срещата си с украинския държавен глава.
Той подчерта, че единственото притеснително е 10-годишният срок, който поискал да бъде съгласуван с депутатите.
„Няма да има дипломатически скандал”, пошегува се Главчев с опасенията на Николай Денков от ПП-ДБ, който по-рано през деня заяви, че отказът на страната ни да подпише споразумението в последния момент го притеснява.
Припомняме, че премиерът Главчев изпрати писмо чрез председателя на Народното събрание Наталия Киселова до всички парламентарни групи относно подписването на Споразумение за сътрудничество в областта на сигурността между България и Украйна.
В него той изтъква, че споразумението не попада в обхвата на Виенската конвенция за правото на договорите (1969 г.) и предвижда политически ангажименти в съответствие с взетите решения от Народното събрание.
От 27 държави членове в Европейския съюз само 6 страни (Австрия, България, Кипър, Малта, Словакия и Унгария) не са подписали подобен акт, уточняват от Министерския съвет.
В писмото се посочва, че в чл. 105, ал. 1 от Конституцията на Република България е регламентирана общата компетентност на Министерския съвет да ръководи и осъществява вътрешната и външната политика на страната.
Съгласно Решение № 20 от 23.12.1992 г. по конституционно дело № 30/1992 г. служебното правителство в рамките на тази обща компетентност, предоставена на Министерския съвет, е оправомощено да решава текущите въпроси на вътрешната и външната политика.
Конституционните съдии в мотивите на цитираното решение стигат до извода: При положение, че в България е установено „парламентарно управление” (чл. 1, ал. 1 от Конституцията), същностен белег на което е [..] необходимостта от доверие на Народното събрание към правителството, обстоятелството, че служебното правителство е назначено от президента, дава основание да се счита, че функциите му са ограничени.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ