Назначението на Радмила Шекеринска за заместник-генерален секретар на НАТО ще допринесе с работата си за повече сигурност на Балканския полуостров, Европа и света. Това каза за предаването “България, Европа и светът на фокус" на Радио “Фокус" дългогодишният кореспондент на български медии в Скопие Костадин Филипов.
“Радмила Шекеринска имаше своите върхове и падове в политиката, и сега изплува като феникс от забравата за този висок пост. В момента управляващите в РСМ са от другата политическа опция, която е на власт в страната, Радмила Шекеринска е от партията на бившите комунисти и се е считала за привърженик на лявата идея в РСМ. Но е била подкрепена единодушно от правителството на Мицковски в името на интереса на държавата”, обясни Филипов.
По думите му изборът на Радмила Шекеринска за заместник-генерален секретар на НАТО не е личностен, а е геополитически: “Тя не е представител на държава, която е сериозно, здраво звено в структурата на НАТО. РСМ продължава да бъде разглеждана като нестабилна, не достатъчно активна да действа в рамките на Алианса.
Проблемите са свързани с Договора на Триада – Охридският от 2001 г., нашият договор за добросъседство от 2017 и Преспанският договор 2018 г. Влизането на РСМ в НАТО беше в резултат на тези 3 договора. Нашият договор за добросъседство на практика отвори пътя на Република Македония към пълноправното членство в Североатлантическия пакт, последван от Преспанският договор с Гърция.
И сега, при новите власти, както предизборната кампания на ВМРО-ДПМНЕ, така и когато пое управлението на държавата, най-видните личности – премиер, президент поставят под съмнение значението на тези три договора. Изборът и ролята на Радмила Шекеринска е тъкмо този, тя със своите усилия, своя авторитет и с подкрепата на цялата натовска бюрокрация да може да гарантира изпълнението на тези три договора.
В Брюксел са преценили, че България е по-стабилна в това отношение, по правоверна, по активна в структурите на НАТО, докато РСМ с нейното непосредствено съседство и влияние от страна на Белград е по-скоро несигурно звено в цялата огърлица от държави в Западните Балкани, която огражда Сърбия и Босна и Херцеовина. Що се отнася до Мария Габриел, тъжно е, че една добра кариера с много перспективно бъдеще беше съсипана по начина, по който беше съсипана”, поясни Костадин Филипов.
Северна Македония и ЕС подписаха споразумение за партньорство в областта на сигурността и отбраната. “Това е част от цялата политика на ЕС за повече влияние в сигурността на Европа и на Европейския континент. Това е част от предварителната работа на ЕС и брюкселската администрация със страните кандидат-членки за пълноправно членство. Това е част и от пътя, който Република Северна Македония трябва да измине”.
По повод обидите на Ристо Никовски, отправени към президента Радев, Костадин Филипов отбеляза, че не са никаква изненада: “Той е отломка от бившата югодипломация, от която някога Македония беше част. Той е един от рупорите на сега управляващите. По време на управлението на Зоран Заев и Димитър Ковачевски беше настрана. Лидерите на някои български политически партии се отнасят непристойно към държавния глава, към президента Румен Радев. В Скопие четат какво говорят нашите политици и си позволяват да влизат в тона на нашите родни политически и партийни лидери, което не им прави чест”, заключи Костадин Филипов.