За част от гражданските договори ще бъдат плащани данъци и осигуровки като при работа на трудов договор.
Това е част от мерките за изваждане на страната ни от “сивия списък” за пране на пари, става ясно от писмен отговор на министъра на финансите Людмила Петкова.
Предстои разширяване на определението за “трудови правоотношения”, с което да се постигне по-голяма прозрачност относно доходите и дължимите данъци и осигуровки, посочва министърът.
Проблемът е, че често наемат хора на граждански договор, за да плащат по-малко налози, въпреки че характерът на работата изисква трудов договор. В края на 2023 г. от Министерство на финансите предложиха да бъдат въведени по-високи данъци и осигуровки за част от хората на граждански договор, но идеята беше отхвърлена от парламента.
Съществени разлики
В момента има съществени разлики при плащането на налози върху доходи от заплати и от граждански договори. За доходът гражданските договори хората имат 25% нормативно признати разходи, върху които не дължат данък.
При гражданския договор не се внасят осигуровки за трудова злополука, професионална болест, безработица, общо заболяване и майчинство.
Ако възнаграждението по граждански договор след приспадане на нормативно признатите разходи е по-малко от минималната заплата и човекът не е осигурен на друго основание, осигуровки въобще не се дължат.