МФ с уникална оферта: Изпираме мръсните пари срещу 15% данък

Уникални предложения от министерството на финансите озадачиха финансистите. Министърът на финансите Людмила Петкова изненада с нова идея как да събере повече приходи в хазната.

Фирмите, които искат да се възползват от данъчната амнистия и да си платят без наказателни лихви просрочените задължения към фиска, може да теглят кредит от държавната Българска банка за развитие (ББР).

За целта ББР ще разработи специална кредитна линия, пише в. "Сега". Служебният кабинет одобри в сряда трите проектобюджета – на държавното обществено осигуряване, на здравната каса и големия бюджет на държавата.

"Най-голям ефект при приходите ще имат данъчните амнистии, за което е нотифицирана Европейската комисия", каза Петкова. Тази мярка е еднократна и от нея МФ очаква 5.510 млрд. лв. догодина.

Предложената със закона за бюджета за 2025 г. данъчна амнистия е предвидена за граждани, фирми, министерства, общини, държавни организации, които имат просрочени публични задължения (данъци и осигуровки), декларирани или установени от НАП за периода от 2019 г. до 31 декември 2023 г.

Те ще може да платят тези задължения без лихвите за просрочия, ако го направят в периода 1 март – 30 юни 2025 г. Ако ги изплатят след 30 юни до 30 септември, ще им бъде опростена 90% от лихвата, а ако се издължат до края на 2025 г. – само 80%.

Освен това се предвижда възможност физически лица да декларират укрити до момента доходи, като бъдат обложени с 15%, без да бъдат санкционирани. На тях се дава срок да обявят пред НАП тези доходи в периода от 1 април до 30 юни 2025 г. и да ги платят до 30 септември.

На тези лица няма да се търсят нито лихви, нито отговорност за това, че са нарушители на данъчните закони, нито за престъпление по Наказателния кодекс.

От тази мярка МФ очаква да събере 750 млн. лв., а от опрощаването на лихвите по просрочени данъци и осигуровки близо 4 млрд. лв. Министър Петкова обяви, че ще бъде сезирана и Специалната група за финансови действия (FATF), за да е сигурно, че от амнистията няма да се възползват престъпни капитали.

От думите на финансовия министър стана ясно, че МФ най-вече разчита допълнителни постъпления от данъчната амнистия да дойдат от фирми, които не са превеждали данъци и осигуровки. Според Петкова това е начин да се подпомогне и самият бизнес, който натрупал много задължения след ковид-пандемията.

Тъй като някои от тези фирми няма да може да платят главницата на задължението, затова ще им се помогне да теглят заем от държавната банка, за да се издължат на държавата.

В тази връзка в закона за бюджета е вкарана разпоредба, според която капиталът на ББР ще бъде увеличен с 2 млрд. лв., с които да бъдат разработени програми за подпомагане на фирмите да погасят задълженията си към бюджета.

Става дума за чл. 107, който указва, че "средства от централния бюджет в размер до 2 млрд. лв. може да се депозират в Българската банка за развитие за финансиране чрез банката по програми и мерки, приети от Министерския съвет".

Ситуацията става още по-абсурдна, защото излиза, че бюджетът ще даде пари на ББР, която да кредитира фирмите, за да може те да се издължат на бюджета. Откъде ще вземе 2 млрд. лв. МФ, за да ги депозира в ББР, не е ясно.

"Държавата просто ще емитира дълг от 2 млрд. лв. и ще даде парите на държавната банка, за да може тя да кредитира закъсали фирми да си погасят данъците", допусна финансистът Любомир Дацов.

Related posts

Майката на Илон Мъск пусна негова СНИМКА от 1990 г. и предизвика фурор в мрежата

Агресивен мъж обикаля улиците на Варна, бие наред

Живоотспасяващо: Трансплантираха ГМО бъбрек от прасе на жена!