След почти 25 години на власт като лидер на потиснически режим в Сирия, Башар Асад избяга заедно със съпругата си, когато бунтовнически групи превзеха столицата Дамаск.
В страната започва процес на преход в управлението. Сирийските бунтовници вече работят за съставяне на правителство и възстановяване на реда след свалянето на 19-ия президент.
Но коя е половинката му – Асма Асад?
Как една жена, родена във Великобритания и с обещаваща кариера в банковия сектор, се превърна в ключова фигура в диктатурата на бившия сирийски лидер?
Някога наричана "Роза в пустинята," Асма Асад сега е символ на омраза и е сравнявана с Шекспировата героиня лейди Макбет. Родена през 1975 година в Лондон, в семейството на успешен кардиолог и високопоставен дипломат, тя получава елитно образование в Queen’s College, а по-късно завършва King's College в Лондон със специалност по компютърни науки и френска литература.
В началото на кариерата си Асма работи за водещи банки като Deutsche Bank и JPMorgan, разказва "Дейли мейл", цитиран от НОВА.
Добре поддържан имот
Домът на родителите на Асма в Лондон представлява уютна къща на спокойна улица, типична за средната класа. Въпреки че съседите не са виждали семейството от известно време, имотът остава добре поддържан – символ на един по-стабилен и спокоен живот, който Асма е изоставила заради своето място в режима на Асад.
През 2000 година тя се омъжва за Башар Асад – годината, в която той наследява властта от баща си Хафез Асад. Заедно те имат три деца, които сега са на възраст между 19 и 23 години и се предполага, че са с родителите си, в търсене убежище.
На международната сцена Асма Асад дълго време беше представяна като модерно лице на женската еманципация в Близкия изток, със своето ненатрапчиво облекло и образ на образована, независима жена. През 2010 година списание Vogue я нарече "най-свежата и магнетична сред първите дами." Но с началото на гражданската война в Сирия през 2011 година този имидж рухна.
През годините Асма заемаше все по-важна роля в режима, особено след смъртта на майката на Башар през 2016 година и нейната собствена диагноза рак през 2018 година.
Тя стана ключова фигура в икономическата политика на страната, ръководейки мрежа от комитети, които контролират всичко – от достъпа до интернет до разпределението на хуманитарна помощ. Тази власт ѝ спечели прозвището "Лейди Макбет."
Днес някогашният блясък на семейството на Асад е напълно помрачен. Въпреки че бъдещето му остава неясно, пътят обратно към Дамаск остава дълъг и труден.