На фронта става много напечено: Генщабът на Украйна иска още време за ключова задача, а такова няма

Началникът на Генералния щаб на Въоръжените сили на Украйна, Анатолий Баргилевич, заяви в интервю за "Главком", че се работи по въвеждането на системни ротации на фронта, но за реализацията им е необходимо още малко време.

Той подчерта, че разработването и стартирането на система за ротация на личния състав е било една от основните задачи на екипа на главнокомандващия Александър Сирски, тъй като през последните две години в армията практически не е имало ротации.

„Системните ротации са наша цел и ще го постигнем. Това ще даде възможност на подразделенията, воюващи на фронта, ясно да разбират този механизъм, да се възстановяват и да почиват“, обясни Баргилевич.

Според него е било планирано ротационният процес да започне още тази година, но това не се е осъществило заради активните настъпателни действия на врага:

„Системните ротации са амбициозна цел на главнокомандващия и Генералния щаб. Ще стартираме този процес, но е нужно още малко време.“

Въвеждане на ротациите

Баргилевич уточни, че системните ротации ще бъдат въведени, след като фронтът бъде стабилизиран.

Относно въпроса за умората на военните след близо три години война, Баргилевич посочи, че настроението на фронта е „нормално, боево, няма никакви разколебания“.

Той допълни, че единственото, от което бойците се нуждаят, е подкрепата на обществото. Те трябва да виждат, че в тила няма разногласия и спорове, които биха могли да дестабилизират страната.

Решението за забавяне на системните ротации във Въоръжените сили на Украйна може да има както краткосрочни, така и дългосрочни последици. Ето някои от основните възможни ефекти:

Краткосрочни последици:

  1. Претоварване на войниците: Липсата на регулярни ротации може да доведе до физическо и психическо изтощение на личния състав, особено в условия на интензивни бойни действия.
  2. Намаляване на бойния дух: Дългото време на предна линия без почивка може да демотивира войниците и да повлияе негативно на тяхната ефективност.
  3. Засилване на риска от грешки: Изтощението и стресът увеличават вероятността от оперативни грешки, което може да даде тактическо предимство на противника.

Дългосрочни последици:

  1. Проблеми с набиране на нови военнослужещи: Удължените периоди на служба без ротация могат да обезкуражат потенциални новобранци, което да доведе до затруднения в попълването на редиците.
  2. Влошено здравословно състояние на военнослужещите: Постоянното напрежение и липсата на почивка могат да доведат до сериозни здравословни проблеми, както физически, така и психологически, което да намали общата боеспособност на армията.
  3. Стратегическа уязвимост: Ако фронтът остане зависим от силно изтощен личен състав, това може да затрудни планирането и осъществяването на контраофанзиви или защитни операции.

Потенциални положителни страни:

  1. Консолидация на отбраната: Ако това забавяне позволи на армията да стабилизира фронтовите линии и да концентрира ресурси в критични зони, то временното изтощение може да бъде компенсирано с тактическа ефективност.
  2. Подобряване на координацията: Отлагането може да даде възможност за по-добра организация на бъдещите ротации и оптимизация на човешките ресурси.

Какво е нужно за минимизиране на рисковете?

  1. Психологическа подкрепа: Осигуряване на мобилни екипи за психологическа помощ директно на фронта.
  2. Фокус върху логистиката: Подобряване на снабдяването и комфортните условия на фронтовата линия.
  3. Въвеждане на частични ротации: Дори минимални промени в ротационната политика могат да облекчат натоварването на войниците.

Забавянето на системните ротации е стратегически риск, който изисква внимателно управление, за да се избегнат сериозни негативни последици за отбранителния потенциал на Украйна.

Превод и редакция: БЛИЦ

Related posts

Ново меле на Орлов мост! Части от коли се търкалят на пътя СНИМКА

Криза: Кладенците пресъхнаха!

Кремъл заговори за мир, после заплаши още една държава