Българинът Огнян Гаврилов стана адвокат на годината в Калифорния, а наградата беше връчена на престижна церемония в Сакраменто.
Кантората на юриста е известна със съдебни битки за милиони долари, а сред клиентите са освен банкови институции и политици. Историята на Гаврилов разказа БНТ.
Българинът Огнян Гаврилов е отличен за адвокат на годината, конкурирайки се с 14 хиляди негови колеги, практикуващи в района на Сакраменто.
"Аз съм най-младият досега, който я печели на 45 годишна възраст", обясни адвокатът Огнян Гаврилов.
Почти две десетилетия отнемат на българина, за да се изкачи на върха.
"В началото беше много трудно. Аз станах адвокат в грешното време 2008 година, когато нямаше никаква икономика. В началото взимах каквито и да е дела", каза Гаврилов.
Огнян Гаврилов поема най-тежките дела – тези пред жури, изпълнени с много стрес и труд зад бюро. При тях адвокатът трябва да се изправи пред 12 души, които не познава и най-важното да ги накара да му повярват. Преди да започне делото по същество юристите имат един час за разговори с журито.
"Този един час е много критичен, защото те те усещат като човек – дали лъжеш, дали им се струваш честен. Почнах да ги печеля, което ме учуди. Но се оказа, че акцентът помага, защото журито не очаква да чуе адвокат с акцент и второ те по-внимават, когато аз говоря и когато другият говори, те спят", разказа адвокатът.
През 2021 година Огнян Гаврилов прави пробив на голямата сцена с дело срещу една от най-големите финансови компании в САЩ.
"Журито ни даде 39 милиона долара от нула оферта. Тогава това беше най-голямото дело за клевета в историята на Америка за човек, който не е кино звезда, за нормален човек", обясни Огнян Гаврилов.
Друго емблематично дело е това срещу губернатора на Калифорния Гавин Нюсъм, който по време на ковид пандемията, затваря всички ресторанти и фризьорски салони.
"Атакува индустрии, където хората са слаби ресторантската индустрия е много слаба, няма политическа сила. Същото е с фризьорски салони. Това го направих без някой да ми плаща и хванах много публичност, защото аз го обвиних, че е един вид диктатор. Много бързо се предаде, за около една седмица", каза адвокатът.
Адвокатските услуги обаче се оказват твърде скъпи за обикновения американец, а дела под един, два милиона долара не са атрактивни за повечето кантори. Хонорарите достигат до 45 процента от спечелената сума.
На въпроса средностатистическият американец може ли да си позволи адвокат българинът отговаря: "Не, в никакъв случай. Трябва да е дело за процент. Средната заплата тук е 70 хиляди долара на година. Моята ставка на час е 1 200 долара. Едно дело отнема стотици часове.".