Пазарът на недвижими имоти в България продължава да показва динамика, която изненадва и анализатори, и купувачи.
Докато София от години е лидер по ръст в цените на жилищата, данните на Националния статистически институт (НСИ) разкриват, че Стара Загора и Бургас вече настигат столицата със същите темпове на поскъпване.
Силен ръст на цените в страната
През третото тримесечие на 2023 г. цените на жилищата в България отбелязаха средно увеличение от 16,5% спрямо същия период на предходната година.
Това е едно от най-високите годишни увеличения, регистрирани през последните години. Сравнението с второто тримесечие на 2023 г. показва, че ръстът на цените продължава да бъде устойчив, като средното поскъпване е близо 4%.
Водещите градове: София, Варна, Стара Загора и Бургас
В столицата и във Варна е отчетен най-голям ръст на жилищните цени на тримесечна база – над 5%. В същото време Стара Загора и Бургас демонстрират впечатляващ напредък с увеличение от малко над 4%.
Особено внимание заслужава фактът, че новите жилища в страната отбелязват значителен скок – с 5,6% спрямо предходното тримесечие. В Югоизточния район, който включва Бургас, увеличението при новите имоти достига почти 7%.
Регионални различия и изненадващи спадове
Не всички региони следват възходящата тенденция. В Русе, например, цените на жилищата са намалели с почти 6% – единственият голям град, в който е регистриран спад за периода. Това показва, че пазарът остава неравномерен, като локалните фактори играят ключова роля.
Какво движи пазара?
Ръстът в цените на жилищата се дължи на редица фактори:
- Нарастващо търсене: Особено в големите градове и регионалните центрове.
- Недостатъчно предлагане: Ограничените възможности за ново строителство в някои райони повишават цените на съществуващите имоти.
- Регионални инвестиции: В Югоизточния район активните инвестиции допринасят за значителен ръст в цените на новите жилища.
Какво предстои?
Данните показват, че пазарът на недвижими имоти остава силен и привлекателен за инвеститорите. Въпреки това, регионални различия като спада в Русе подчертават необходимостта от по-задълбочен анализ на местните пазари.
Стара Загора и Бургас, които догонват София по ръст в цените, затвърждават позициите си като нови "властелини" на имотния пазар, доказвайки, че столицата вече не е единственият двигател на жилищния сектор в България.