ООН предупреди за страшен сценарий в Сирия, може да има нов конфликт

Мащабното завръщане на бежанци в Сирия може да претовари страната и дори да разпали конфликт в крехкия период след свалянето на президента Башар Асад по-рано този месец.

Това обяви ръководителката на Агенцията на ООН за миграцията Ейми Поуп пред журналисти, цитирана от Ройтерс и БТА.

"Смятаме, че завръщането на милиони хора би създало конфликт в рамките на едно и без това крехко общество.

Ние не насърчаваме масовото завръщане. Честно казано, населените места просто не са готови да поемат хората, които са разселени", заяви Ейми Поуп след посещение в Сирия.

По предварителни изчисления на Агенцията на ООН за миграцията през първите шест месеца следващата година в Сирия ще се върнат 1 милион души. Някои европейски държави вече замразиха молбите на сирийци за убежище. Поуп призова за подкрепа от страните, предоставящи финансова помощ на Сирия, както и правителствата да забавят всякакви планове за изпращане на хора обратно в Сирия.

Християнската общност е притеснена

"Чухме от общности, като например християнската общност, която все още не е започнала масово да се връща в Сирия, но все пак е много притеснена за политическата ситуация в следващите няколко месеца, и иска да се увери, че няма да стане обект на нападение", каза Поуп, визирайки присъствието на ръководителите на движението "Хаят Тахрир аш Шам", което някога е имало връзки с "Ал Каида".

Сирийските бунтовници поеха контрола над Дамаск на 8 декември, принуждавайки Башар Асад да избяга след повече от 13 години гражданска война и слагайки край на десетилетното управление на семейството му.

Сред сирийците е широко разпространено опасението, че новата администрация в страната ще се насочи към твърдо религиозно управление, социално изключване на малцинствените общности и изключване на жените от обществения живот.

Related posts

Парадокс: Мъж и жена помляни от бой в Пловдивско, виновни няма

Палеонтолози доказаха от коя държава е тръгнал сифилисът!

„Лили“ – документален разказ за Лили Иванова и историята на българската популярна музика