Начало Последно добавени Пазарът на имоти полудя! Панелката мина по цена тухлата, ето колко цакаме

Пазарът на имоти полудя! Панелката мина по цена тухлата, ето колко цакаме

от MediaPool

Цените на жилищата в панелни сгради са с между 100 и 200 евро на квадратен метър по-високи от тези в тухлените. Това показва проучване на офертите за продажби в София, направено от Добромир Ганев, председател на Националното сдружение „Недвижими имоти“, за „Телеграф“.

Има обаче изключения като например в по-централните райони като жк „Стрелбище“ проучването сочи, че панелните се предлагат за 2432 евро, а тухлените са с над 400 евро на квадрат по-скъпи. Причината за това е, че има малко предлагане на такива жилища, а и предимства пред имотите в нови сгради.

За пазара на София предложенията за панелни жилища са само 1300 от общо 16 000-17 000 обяви, което е под 10 на сто.

Данните на Националния статистически институт сочат, че от над 2 млн. жилищни сгради панелните са 15 199 в цялата страна, от които има около 3000 в по-големи села, а останалите са в градовете.

Предимства

Предимствата на панелните жилища са функционалността и местоположението им.

Те имат големи стаи, с прави стени, с големи прозорци. Освен това имат въздух помежду им и са разположени в близост до спирки на градския транспорт, училища и детски градини, коментира Добромир Ганев. Голяма част от живеещите в тях дори са направили вътрешни преустройства, за да усвоят още пространство.

Санирането пък може да удължи живота на тези сгради и цената на имотите в тях. Например, ако се сравнят цените на два съседни блока в един район, но единият от тях е със санирани жилища в него, се предлагат с между 10 и 15% по-скъпо.

Недостатъци

Основният им недостатък обаче е това, че са с по-малък срок на експлоатация, посочи Ганев. Според него това трябва да е водещо, когато човек иска да направи такава инвестиция. Панелните сгради са със срок на годност около 50-70 години, а останалите са с над 100 години.

Основната причина за по-малкия срок на експлоатация са връзките, с които са захванати панелите, които трябва да бъдат подсилени, за да няма инциденти. Също така, ако не е качествено управлението на етажната собственост, общите части в много от тези сгради са в изключително лошо състояние, често има проблеми и с асансьора.

Изборът на хората да купуват такива имоти основно се базира на това, че са свикнали с тях и с убеждението си, че са по-големи.

Примери

Например офертите за жилище с 2, 3 или 4 стаи в столичния квартал „Младост 1“ в панелен блок е 2380 евро, а в тухлена сграда е 2230 евро. В „Младост 3“ пък съответно са 2317 евро, а в тухлените е 2227 евро. В „Люлин 3“ пък цената на панелен апартамент е 1900 евро, а на тухлен 1719 евро.

В „Овча купел“ панелките се предлагат за 1874 евро, а тухлените жилища са по 1779 евро. Във Варна ситуацията с офертите е сходна с тази в София. В жк „Владислав Варненчик 1“ за апартаменти с 2, 3 или 4 стаи панелките са по 1376 евро, а тухлата – 1155 евро.

Жилищата във варненския „Младост 1“ в панелни сгради са по 1902 евро, а в тухлените – 1475 евро. В жк „Трошево“ средната офертна стойност на панел е 2117 евро, а тухлата – 1669 евро. По-малка е разликата в жк „Чайка“, където апартаментите в панелни блокове са по 2479 евро, а в тухлените само 41 евро по-евтино.

История

Шефът на организацията припомни историята на панелните блокове у нас. Основно строителството на панелни блокове са строени през 80-те и 90-те години. Причината за изграждането им е преминаването от селскостопанска икономика към промишленост.

Идеята е, че тези имоти се строят по-бързо и целта е хората от село да се настанят в градовете, където да работят във фабрики. Този тип строителство идва от скандинавските страни.

1200 евро за квадрат в Стара Загора

„Активен пазар под знака на ипотечното кредитиране“. Така шефката на агенция за имоти в Стара Загора Красимира Димитрова характеризира картината на търговията с недвижимости в града през 2024 година.

„2024 г. мина под знака на търсенето на преди всичко на жилища. Това от своя страна обуславя изграждането на нови сгради. Банката е основен играч на пазара и тя до голяма степен определя неговото съществуване“, коментира тя.

Между 1000 и 1200 евро за кв. м се движи цената за двустаен апартамент в Стара Загора в края на 2024 година в зависимост от състоянието и местоположението му. За по 900-1100 евро на квадрат вървят по-големите жилища.

Според дългогодишната брокерка любопитна тенденция в Стара Загора е изместването на интереса от много добре уредените квартали „Железник“ и „Самара“ към сградите и терените около най-модерния търговски комплекс „Парк мол“ в източната част на града. „Там се заражда един много интересен район.

Има чудесна транспортна достъпност и идеална инфраструктура, строи се и нова болница „Сърце и мозък“. Цените бяха изостанали, но сега при тях се наблюдава сериозен ръст. Отличително е, че там има и сериозен инвеститор, който усилено строи“, разкри Красимира Димитрова.

С Шенген и еврозоната: 5-10% скача стойността на имотите

От Национално сдружение „Недвижими имоти“ очакват тази тенденция да продължи и през 2025 година. Решението за влизането на страната ни в шенгенското пространство и въвеждането на еврото също ще доведат до повишаване цените на имотите.

„Това обаче ще е на психологическа основа, а не заради финансово обоснована такава“, смята Добромир Ганев, като очаква това да доведе до нов ръст на цените с 5-10%.

Варна се намира на 103-то място сред 150 града в Европа по цени на имотите, информира още той. „От 120-о за 6 месеца паднахме на 103-то място! Направете си сметка за какъв ръст на цените става въпрос“, коментира Ганев.

Морската градина VS Центъра на София: Офертите са по 4000 евро

Най-високи са цените в Бургас за суперцентъра и край морето с морска панорама. Там апартаментите вървят по 3000-4000 евро квадрата.

Няма значително повишаване на цените на недвижимите имоти в Бургас през последната година. През изминалите 12 месеца повишаването е минимално и то само на високия клас имоти – ново строителство.

Най-изгодни са жилищата в комплекс „Меден рудник“, където цените са почти двойно по-ниски. Новото строителство бележи значителен ръст на цените в сравнение с миналата година. Скромен двустаен апартамент на тапа в приличен квартал струва над 120 000 евро.

Апартаментите в Банско скочиха двойно

Пазарът на имоти в Банско е доста активен в последните няколко месеца. Цените вече са нормални, след като години наред пазарът тук беше много подценен. Купуваха се апартаменти за по 400-500 евро за квадратен метър.

Сега за същите жилища се броят по 800-1000 евро за квадратен метър. Тези имоти с добра локация и отлично качество на строителството дори стигат до 1200-1300 евро за квадратен метър.

Това казва Атанас Бутилов, брокер в Банско и собственик на фирма. Много апартаменти в града под Тодорка се търсят и под наем, защото в Банско целогодишно работят в изнесени офиси близо 400 души – млади, интелигентни и богати хора. Над 90% от тях са чужденци – германци, англичани, италианци, испанци, руснаци, руски евреи.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00