Китай бързо разширява своя ядрен арсенал и до края на десетилетието вероятно ще разполага с повече от 1000 ядрени бойни глави. Това се казва в последния доклад на Пентагона за военната мощ на Пекин, съобщава изданието Politico, като се позовава на високопоставен служител на Вашингтон.
През последната година Китай е добавил най-малко 100 ядрени бойни глави към своя арсенал и сега разполага с над 600 такива, става ясно от разпространения текст, предава Фокус.
Министерството на отбраната на САЩ отбеляза, че Народната освободителна армия (НОА) има за цел да придобие повече от 1000 ядрени бойни глави до 2030 година.
"Със сигурност очаквам те да продължат да разширяват и модернизират силите си“, поясни пред репортери служител на Пентагона, пожелал анонимност.
Подчертава се, че Китай поддържа политика по отношение на своите ядрени сили, която предвижда, че страната няма да използва първа подобен вид оръжия и е по-фокусирана върху възпирането на масивна контраатака.
Служителят отбеляза, че увеличаването на броя на ядрените бойни глави идва на фона на по-широк фокус върху разработването на нови междуконтинентални балистични ракети "с по-голям брой и по-голяма издръжливост, за да се подобрят ракетните сили на страната, способни да носят ядрени оръжия“.
"Те също така проявяват известен интерес към разработването на нова конвенционална междуконтинентална балистична ракета, която може да удари Хавай, Аляска и континенталната част на САЩ“, допълни източникът на изданието.
Неясни разходи за отбрана
Разходите за отбрана на Пекин винаги са били неясни, пише изданието. Американски и западни служители предупреждават, че Китай, подобно на Русия, не разкрива публично истинския размер на своя бюджет за отбрана.
Докладът изчислява, че Китай харчи поне 40% повече, отколкото обявява в националния си бюджет за отбрана, което се равнява на приблизително 330 до 450 милиарда долара общи разходи за отбрана за 2024 година.
Както отбелязва изданието, бюджетът за отбрана на САЩ остава най-високият в света. Последното искане на президента Джо Байдън достигна 880 милиарда долара и се очаква да нарасне, тъй като Конгресът прави добавки през следващите седмици.
В предишен доклад Пентагонът написа, че през 2023 година, според оценки на Министерството на отбраната на САЩ, Пекин е създал около сто ядрени бойни глави.
Според Стокхолмския международен институт за изследване на проблемите на мира (СИПРИ) към януари 2023 година Русия е имала 5889 ядрени бойни глави, а САЩ – 5244.
Китай обаче отказа да участва в преговорите за ограничаване на ядрените оръжия със САЩ и Русия с аргумента, че арсеналите на двете страни са много по-големи от неговите собствени.